Fra Ante Vučković: Nema pomirenja bez oprosta
Nema pomirenja bez oprosta, rekao je tijekom svog predavanja na 57. Teološko pastoralnom tjednu fra Ante Vučković.
U nastavku rada 57. teološko-pastoralnog tjedna u srijedu 25. siječnja predavanje s temom 'Ne/jasnoće oko razumijevanja i tumačenja pomirenja u Hrvatskoj' održao je prof. dr. Ante Vučković.
U vrijeme rata i poslije rata fra Ante se posebno bavi pitanjima pomirenja i opraštanja u okviru Franjevačkog instituta za kulturu mira u Splitu. Cilj njegovog predavanja na TPT-u na temu 'Ne(jasnoće) oko razumijevanja i tumačenja pomirenja' bio je vidjeti što se u posljednjih 25 godina u Hrvatskoj događalo po pitanju pomirenja.
- Nama je riječ pomirenje prilično jasna, riječ je o dvije strane u sukobu koje s više ili manje uspjeha nastoje naći neki način pomirenja i uspostave zajedničkih odnosa, uspostave mira. Kad pogledamo u praksu to je složenije jer se odmah postavljaju pitanja: tko se s kim pomiruje, koji je razlog nepomirenom stanju, kako teče proces pomirenja. Onda imamo dva različita područja na koje se to pitanje odnosi, jedno je političko, a drugo je teološko područje. S početkom rata, a još snažnije njegovim završetkom u Hrvatskoj se nametnuo problem ophođenja s nasiljem, izranjenostima i nepravdama - rekao je predavač.
Uvodno je također podsjetio kako je na političkoj razini pitanje pomirenja potaknuo prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman. Politika nacionalne pomirbe ciljala je na pomirbu unutar hrvatskog nacionalnog bića između suprotstavljenih strana. Kad o pomirenju počinjemo govoriti u teološkom smislu, vidimo da se pomirenje ne može razumjeti bez tri velika područja: oprost, pravda i istina.
- Stoga, pretpostavke za pomirenje u odnosu na ova tri pojma mogu se rezimirati: nema pomirenja bez oprosta. I to zbog više razloga: onaj tko je počinio bilo kakvo zlo ne može sam sebi oprostiti- istaknuo je Vučković.
Vučković je ukazao i na nesporazume oko oprosta. Na primjer da se vjernicima postavlja imperativ ili zahtjev žrtvi da se odrekne statusa žrtve. No, upozorio je na ono što se dogodilo i u našem društvu da su počinitelji jedva čekali da se dogodi oprost. U tom je kontekstu ukazao na problematiku oko Zakona o oprostu. Također postoji nesporazum i oko pitanja pravde. Najčešće će se nastojati da nije jasno tko je počinitelj, a tko žrtva.
Na pitanje 'gdje treba tražiti odgovore na pitanja i nesporazume', Vučković je ukazao na Golgotu. U tom je kontekstu podsjetio na rečenicu 'Oče, oprosti im jer ne znaju što čine' koja je na neki način jedincata i zbog toga što se nalazi u samo jednom evanđelju i zbog toga što u njoj nalazimo cijelu školu.
Fra Ante je istaknuo da je upravo na onima koji opraštaju veliki zadatak oprosta, ali i molitve za one koji su im nanijeli zlo.
- U svakom slučaju oprost nam treba biti na prvome mjestu jer oprost oslobađa dušu tjeskobe i mržnje koja u slučaju neopraštanja razara. Prije svega oprostiti treba onaj koji je povrijeđen kako ne bi bio upleten u mrežu zla. Bog je taj koji nama oprašta stoga i mi moramo biti ti koji želimo oprostiti – zaključio je svoje predavanje fra Ante Vučković.