„Glagoljaško pjevanje – svećenička pjevačka služba“

U sklopu projekta „Hrvatska glagoljaška baština“ koji u suradnji ostvaruju Nadbiskupijski pastoralni institut i Društvo prijatelja glagoljice, u ponedjeljak 8. lipnja u dvorani „Vijenac“ Nadbiskupijskoga pastoralnog instituta u Zagrebu, predavanje „Glagoljaško pjevanje – svećenička pjevačka služba“ održao je franjevac trećoredac glagoljaš dr. fra Izak Špralja.

glagoljica.jpg
Autor
IKA/Laudato/M.P.
Fotograf
hismus.hr
Objavljeno:
 
10.06.2015 17:14

Fra Izak Špralja inače je i predavač, suorganizator znanstvenih skupova i spomena o crkvenoj glazbi i crkvenim glazbenicima, bivši predstojnik Instituta za crkvenu glazbu i urednik njegovih izdanja, autor i priređivač stručnih studija, skladatelj, priređivač te obrađivač i zapisivač napjeva.

Bogat glazbeni materijal koji je prikupio tijekom svoga radnog vijeka i stavio na nosače zvuka, pohranjen je u Nacionalnu sveučilišnu knjižnicu. U predavanju je govorio o nedovoljno istraženom fenomenu glagoljaškog pjevanja nazvavši ga drugim liturgijskim pjevanjem rimskoga obreda (prvo je gregorijansko). Iznio je prve zapisane podatke o njegovom postojanju, njegove osobitosti, rezultate do kojih je došao izučavajući napjeve. Istaknuo je niz pitanja koji se otvaraju izučavatelju toga pjevanja te pokušao dati odgovor na pitanje zašto svećenici u pjevačkom dijelu svoje službe nisu pjevali glagoljaške napjeve.

Projekt Hrvatska glagoljaška baština ostvaruje se pod pokroviteljstvom Staroslavenskog instituta, Katedre za staroslavenski jezik i hrvatsko glagoljaštvo Odsjeka za kroatistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Instituta za ekumensku teologiju i dijalog „Juraj Križanić“ Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. 
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: