Bitka za Vukovar – 1991.
Bitka za Vukovar bila je najveća Bitka u Domovinskom ratu. Opsada grada trajala je gotovo tri mjeseca i na kraju je angažirala ogromnu neprijateljsku silu, po nekim procjenama i do 80 000 vojnika.
Vukovar je na današnji dan napadnut zajedničkom akcijom tzv. JNA i srpskih sastava iz sela koja su okruživala Vukovar (Borovo Selo, Bršadin, Pačetin, Trpinja).
Opsada Vukovara započela je napadom JNA i paravojnih snaga 25. kolovoza 1991. JNA uz pomoć srpskih paravojnih snaga 87 dana držala je u opsadi hrvatski grad Vukovar, od kolovoza do studenog 1991. godine.
Bitka je završena porazom lokalnog Zbora narodne garde, velikim razaranjem Vukovara i progonom hrvatskog stanovništva. U bitci je poginulo između 2.900 i 3.600 ljudi. Vukovar je vraćen u sastav Hrvatske mirnom reintegracijom.
Današnji dan smatra se službenim danom početka Bitke za Vukovar, jer su na taj dan snage tzv. JNA iz vojarne u Vukovaru i postava u Borovu Sela, zajedno s pripadnicima pobunjenih srpskih sastava iz okolnih sela (Bršadin, Pačetin, Trpinja), krenule u napad na grad Vukovar i Borovo Naselje. Napadači su pri tim napadima po procjeni branitelja ostali bez nekoliko tenkova i transportera. Na Sajmištu su branitelji uništili jedan, a onesposobili tri tenka, dok su dva kamiona tzv. JNA zapaljena.
Događaji na današnji dan predstavljali su početak nastojanja tzv. JNA da zauzme Vukovar. Zrakoplovi JNA napali su hrvatske položaje na silosu Đergaj te kod Opatovca s 30 raketa zrak-zemlja, dok su se artiljerijom priključili pobunjeni Srbi iz Borovog Sela, Bršadina, Trpinje i vukovarskog naselja Petrove Gore.
U tom je napadu jedan ''Jastreb'' srušen, a jedan lakše oštećen. Bio je to uvod u 25. kolovoza, dan kada je počela bitka za Vukovar. Nailazak kamiona za prijevoz hrane na minu pokraj barikade u Borovom naselju bio je za JNA povod za opći napad na grad. Tijekom tih borbi JNA je prekinula asfaltnu prometnicu Vukovar – Bogdanovci, nakon čega je jedina prohodna komunikacija bio poljski put kroz kukuruz između Bogdanovca i Lušca. Taj prvi udar JNA i pobunjenih Srba na grad trajao je do kraja kolovoza. Grad su napadali dijelovi 453., 12. proleterske i 51. mehanizirane brigade i od 26. i 27. kolovoza i dva bataljuna 1. proleterske gardijske mehanizirane brigade. Zračnu potporu mehaniziranim sastavima pružali su dijelovi 204. lovačkog avijacijskog puka, 172. lovačko-bombarderskog avijacijskog puka i 252. lovačko- bombarderske eskadrile.
Bitka za Vukovar bila je najveća Bitka u Domovinskom ratu. Opsada grada trajala je gotovo 3 mjeseca i na kraju je angažirala ogromnu neprijateljsku silu, po nekim procjenama i do 80 000 vojnika. Pothvat vukovarskih branitelja predstavljalo je upravo to zadržavanje velike neprijateljske vojske na tri mjeseca, što je omogućilo ostatku Hrvatske da se pripremi za obranu. U konačnici je ispalo da je Bitka za Vukovar bila time ključna za cjelokupnu obranu Hrvatske.