Blaženi Miroslav Bulešić

Blaženi Miroslav Bulešić

Dana 24. kolovoza 1947. godine ubijen je mučeničkom smrću u 27. godini blaženi Miroslav Bulešić, hrvatski katolički svećenik i najmlađi hrvatski blaženik.

Miroslav_Bulesic.jpg
Autor
Laudato/M.R.
Fotograf
Arhiva Porečke i Pulske biskupije
Objavljeno:
 
24.08.2024 08:02

 

Rođen je od oca Mihe i majke Lucije rođ. Butković 13. svibnja 1920. godine u selu Čabrunići kraj Svetvinčenta u Istri. Osnovno obrazovanje stekao je u Juršićima, a srednjoškolsko u sjemeništima u Gorici i Kopru. Studirao je filozofiju i teologiju u Rimu na Sveučilištu ''Gregoriana''. Za njegovo školovanje zauzeo se bl. Alojzije Stepinac.

Za vrijeme II. svjetskog rata 1943. postao je svećenik. Bio je župnik u Baderni do 1945. To su bila strašna ratna vremena kada su u Istri bile tri vojske: partizanska, njemačka i talijanska. Osobitu pažnju posvetio je odgoju djece i mladih, pomagao je svima koji su bili u potrebi. Izjavio je: ''Ja sam katolički svećenik i podijelit ću svete sakramente svima koji to traže – i Hrvatu i Nijemcu i Talijanu.'' Primao je prijetnje s raznih strana, pa je u svom Dnevniku zapisao: ''Moj život Ti sasvim darujem za svoje stado… Želim umrijeti za slavu Božju i spasenje duše svoje i duša svojih vjernika.''

U jesen 1945. imenovan je župnikom u Kanfanaru. Predavao je vjeronauk u školi, okupljao mladež, obnovio crkveno pjevanje, uveo pobožnost Srcu Isusovu i Marijinu, organizirao pučke misije i karitativnu djelatnost. Protivnici vjere su ga napadali, ali nije htio pobjeći u Italiju: ''Ako me ubiju, ubit će me za Boga i vjeru.''

U jesen 1946. postao je nastavnik i odgojitelj u Sjemeništu i Gimnaziji u Pazinu. Posvetio se odgoju i obrazovanju sjemeništaraca. Imenovan je tajnikom Svećeničkog zbora sv. Pavla, zalagao se za slobodu vjere i nesmetano djelovanje Crkve. U proljeće 1947. komunističke vlasti predstavile su 'petogodišnji plan', kojim su tražili radne akcije nedjeljom, zabranu vjeronauka u školama te udaljavanje Crkve iz javnog života. Miroslav Bulešić tomu se odlučno suprotstavio.

U kolovozu 1947. pratio je u Buzetu delegata Sv. Stolice, dr. Jakoba Ukmara, koji je dijelio sv. Krizmu. Komunisti su ih htjeli spriječiti, ali nisu uspjeli. Dan nakon toga, 24. kolovoza, bila je sv. Krizma u Lanišću. Tamo su komunisti napali Miroslava u župnoj kući i izboli ga nožem. Preminuo je od rana. Nije dopušteno da bude pokopan u svojoj rodnoj župi u Svetvinčentu, nego je pokopan u Lanišću. Tek će 1958. njegovo tijelo biti prenesno u crkvu u Svetvinčentu.

Tadašnji je papinski nuncij Joseph Harley rekao: ''Vi ste više dobili smrću toga mladog svećenika nego što ste izgubili, jer dobili ste svetca i mučenika.''

Biskup Dragutin Nežić započeo je 1956. službeni postupak za proglašenje blaženim, ali komunističke vlasti to su zabranile. Postupak je 1957. otvoren u Rimu, a 28. ožujka 2000. porečko-pulski biskup Ivan Milovan prebacio je postupak u Hrvatsku. Biskupijski postupak zaključen je 2004. godine te je sva dokumentacija u vezi s kauzom poslana Kongregaciji za proglašenje svetih u Rimu. Miroslav Bulešić proglašen je blaženim 28. rujna 2013. godine.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: