Klapa HRM-a 'Sveti Juraj' u Kotoru na proslavi svetog Tripuna
Klapa HRM-a "Sveti Juraj" u subotu 4. travnja gostuje u Kotoru na proslavi blagdana svetog Tripuna, zaštitnika grada i Kotorske biskupije.
Povodom 850. obljetnice katedrale svetog Tripuna, klapa će nastupiti cjelovečernjim koncertom u Kotoru na poziv Kotorske biskupije.
- Posebno nas veseli susret s Bokeljskom mornaricom koja čuva i svjedoči pomorsku i kulturnu tradiciju Hrvata Boke Kotorske – rekao je uoči puta frontman i zapovjednik klape HRM-a Marko Bralić, radujući se novom nastupu pred Hrvatima u Crnoj Gori.
Klapa će u crkvi u 18 sati održati cjelovečernji koncert koji će Hrvati zasigurno dugo pamtiti, jer kad se katedralom zaori Stipišićev 'Oče naš' i 'Molitva žuljnih ruku', Marovićeva 'Tebe tražim, Bože moj', 'Majko riči tvoje blage' i 'Divici Mariji', pa još kultne 'Oči u oči' i 'Misao svijeta', nitko neće moći ostati ravnodušan.
A tek kad se začuje 'Vivat, Croatia' i 'Bokeljska noć', srca će puknuti od radosti.
Mornarička klapa iza koje su brojna gostovanja u zemlji i iseljeništvu, i prije tri godine je gostovala u katedrali svetog Tripuna u Kotoru, koja je jedna od najstarijih katoličkih i uopće svih crkava u Europi. Od crkve Notre Dame u Parizu starija je 69 godina, a od Bazilike Sv. Petra u Rimu 460 godina! Izgrađena je 1166. godine na ostacima crkve iz 809. I sama Kotorska biskupija jedna je od najstarijih hrvatskih biskupija.
Sveti Tripun bio je u kršćanskoj starini izuzetno štovan mučenik. Rođen je 232. u Sampsadosu (Kampsadi) u blizini Apameje na zapadu Male Azije (danas u Turskoj), a pogubljen je oko godine 250. u Niceji.
Sveti Tripun mučenik navjerojatnije je umro 2. veljače, ali je zbog Svijećnice njegov blagdan prenesen na 3. veljače.
U Kotor su svečeve relikvije stigle iz Carigrada početkom 9. stoljeća i grad ga je proglasio svojim zaštitnikom te mu je podigao katedralu.
Prva spominjanja moći svetog Tripuna vežu se uz kotorskog građanina Andreu Saracenisa koji je donio njegove relikvije u Kotor i sagradio crkvu u njegovu čast. Na dijelu oltarske pregrade pronađen je i datum 13. siječnja 809., što potvrđuje da Kotor već više od 1200 godina čuva moći svetog Tripuna.
Štovanje svetog Tripuna iz hrvatskog Kotora proširilo se i u susjednu južnu Italiju i Siciliju, a u Rimu mu je sagrađena i posvećena crkva na trgu Campo Marzio. Štuju ga i katolici i pravoslavci, a o njegovom životu i čudesima u Crkvama i na Istoku i na Zapadu postoje mnoge legende.