Održana duhovna obnova za pjevače

Dvjestotinjak crkvenih pjevača i voditelja crkvenih zborova okupilo se u ponedjeljak, 9. lipnja u prostorima Nadbiskupijskoga pastoralnog instituta u Zagrebu kako bi zajedno promišljali o službi koja im je povjerena u Crkvi. U nastavku pročitajte što crkvenim glazbenicima poručuje biskup Ivan Šaško.

pjevaci.jpg
Autor
IKA
Fotograf
IKA
Objavljeno:
 
11.06.2014 14:47

Duhovnu obnovu u organizaciji Nadbiskupijskoga pastoralnog instituta i Hrvatskoga društva crkvenih glazbenika predvodio je zagrebački pomoćni biskup Ivan Šaško. 

Nakon pjevane molitve i uvodnih pozdrava predsjednice Hrvatskog društva crkvenih glazbenika s. Domagoje Ljubičić, riječi dobrodošlice ravnatelja NPI-a dr. Tomislava Markića te članice Upravnog odbora HDCG-a prof. Jelice Bojić uslijedilo je promišljanje biskupa Šaška o naravi i svrsi liturgijske glazbe te o njenim služiteljima u liturgiji – crkvenim glazbenicima, u kojemu je biskup istaknuo temeljne značajke liturgijske glazbe: služenje, rast u vjeri, jedinstvo i iskazivanje hvale Gospodinu. 

Uspoređujući liturgijsku glazbu prije i poslije Drugoga vatikanskog koncila, osvrćući se na šesto poglavlje iz dokumenta Sacrosanctum concilium u kojem stoji: "… Sveta će glazba biti to svetija što se tješnje poveže s liturgijskim činom, bilo da ugodnije izrazi molitvu, bilo da promiče jednodušnost, bilo da svete obrede obogati većom svečanošću...", poručio je pjevačima da rastu u duhovnosti Drugoga vatikanskog koncila, vodeći brigu o tome da pjevanje u liturgiji uvijek bude služenje. Pjevanje u liturgiji postaje služenje onda kada se "služi Bogu a ne sebičnim interesima ili interesima 'publike' – okupljene zajednice vjernika". Kriteriji služenja mogu se prepoznati jednostavnim odgovorom na pitanje: Činim li to iz sebičnosti ili iz velikodušnosti služenja? Koji su motivi koji nas vode u služenju? Odgovarajući na ta pitanja može se jasno prepoznati je li naše pjevanje u liturgiji služenje. Nadalje, biskup je ustvrdio da i najljepše pjevanje u liturgiji ne znači nužno služenje. "Potrebno je da svatko sebi odgovori na ta pitanja i prepozna svoje motive koji nas vode u služenju", zaključio je. Govoreći o duhovnome rastu, biskup Šaško istaknuo je da je kod zajednice crkvenih pjevača veoma bitno prisutstvo svećenika – duhovnika koji će ih voditi. 

Susret je završen raspravom u kojoj su se otvorila brojna pitanja na koja je biskup Šaško odgovarao. Izrečene su i poteškoće te podijeljena dobra i loša iskustva iz prakse crkvenih pjevača i voditelja crkvenih zborova. 

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Glazba

Još iz rubrike: