Festival hrvatske drame ''Marulićevi dani'' održat će se u Splitu od 21. do 28. travnja

Na 26. Marulićevim danima bit će izvedeno deset predstava, koje su odraz suvremenosti hrvatskoga kazališta, institucionalnog i izvaninstitucionalnoga.

marulicevi-dani.JPG
Autor
HINA/Laudato/M.R.
Fotograf
Hnksplitpromo
Objavljeno:
 
24.02.2016 18:17

Potvrđeno je na sjednici festivalskog vijeća koje je održano u Ministarstvu kulture u Zagrebu pod predsjedanjem zamjenice ministra kulture Ane Lederer i intendanta HNK Split i ravnatelja Marulićevih dana Gorana Golovka kako će se program Festivala održati u Splitu od 21. do 28. travnja. Predstave će se održati po izboru Igora Ružića.

- Vodeći se nastojanjem da svojim autorskim izborom pokažem mrežu odnosa i različitosti koje predstavljaju odraz suvremenosti hrvatskog kazališta, institucionalnog i izvaninstitucionalnog, koje osim svoje baštine i nesumnjivo kvalitetnog dramskog pisma novijeg ili starijeg datuma, traži način da ne bude sluškinja književnosti, nego samosvjesna umjetnost - ističe izbornik festivala Ružić.

Istaknuto je kako će zagrebački HNK izvesti predstavu Matije Ferlina "Mi smo kraljevi, a ne ljudi", splitski HNK izvest će "Kašetu brokava" Elvisa Bošnjaka u režiji Nenni Delmestre, a riječki HNK predstavu Olivera Frljića i Tanje Miletić Oručević "Kompleks Ristić" nastalu u produkciji HNK Zajc, Slovenskog mladinskog gledalištaa iz Ljubljane , beogradskog Bitef teatra i makedonskog MOT-a.

Gavella iz Zagreba izvest će predstavu "U registraturi" u režiji Darija Harjačeka, Zagrebačko kazalište mladih predstavu Dine Pešuta "(Pret)posljednja panda ili statika" u režiji Saše Božića, a Teatar &TD predstavu Zlatka Burića "Kabaret tamne zvijezde".

U produkciji Eurokaza bit će izvedena predstava Ive Andrića "Bife Titanik" u režiji Branka Brezovca, a u produkciji Četveroruka/Plesni centar Puls predstava "Od terora. Od borbe. Od boli. Rasplitanje." u režiji Martine Petković Liker, dok će Bosansko narodno kazalište iz Zenice izvesti predstavu "Sveto S" u režiji Tanje Miletić-Oručević, a Teatro VERRdi iz Zadra "Igre proljeća i smrti" Vladana Desnice u režiji Juraja Arasa.

Festival će zatvoriti predstava "Leda" Miroslava Krleže u produkciji kazališta Činoherní klub iz Praga.

- Emancipacija hrvatskog kazališta koja se događa baš kao i želja, a ponekad i hrabrost da se upravo takve predstave prijave za Marulićeve dane, festival koji nije i ne bi trebao biti samo festival hrvatske drame, daje višestruku nadu da kazalište u Hrvatskoj nije u krizi kakvu svi volimo prizivati - kazao je izbornik Igor Ružić.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: