Održani XVIII. Rešetarački susreti pjesnika
U organizaciji Književno likovnog društva „Rešetari“ i Hrvatske matice iseljenika u subotu 19. rujna, održani su središnji sadržaji XVIII. Rešetaračkih susreta pjesnika. Glavni je pokrovitelj ove godine Državna uprava za Hrvate izvan Hrvatske, supokrovitelji županija Brodsko-posavska i općina Rešetari.
Susreti su počeli predstavljanjem VIII. Zbornika mladih pjesnika naslovljenoga „Čarobna torba“ u kojemu je sabrano 55 pjesama isto toliko autora, učenika domaćih osnovih i srednji škola, ali i iz Makedonije (Tetovo, Skopje, Kumanovo), Rumunjske (grad Lupac), Srbije, BIH i Slovenije. Izdavač Zbornika je KLD Rešetari, sunakladnik Hrvatska matica iseljenika. Izbor pjesama za Zbornik potpisuju prof. Morana Plavac, dr. Radomir Dumičić i Snježana Josipović, predsjednica književne sekcije KLD-a. Predstavila ga je Gabrijela Vojvodić, studentica hrvatskog jezika i književnosti i članica Društva. Posebnim je naglasila pisanje na zavičajnom idiomu na kojemu mladi pjesnici mogu najtočnije izraziti svoje misli i osjećaje i dodala: „Treba zahvaliti njihovim obiteljima, ali i učiteljima koji njeguju zavičajnu riječ u svojim domovima, prenoseći to bogatstvo hrvatskoga jezika na mlade ljude“.
U sportskoj dvorani OŠ Ante Starčevića Rešetari održan je susret mladih pjesnika zapadnog dijela Brodsko-posavske županije s hrvatskim pjesnicima izvan Hrvatske te učenicima iz Makedonije, Rumunjske, Lipovljana i Donje Voće.
Pozdravne je riječi okupljenima, u ime organizatora ove jedinstvene pjesničke manifestacije uputio Ivan De Villa, predsjednik Društva, a bili su tu i Jasna Aničić savjetnica u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta, Dijana Mašala Perković i Ljerka Galic u ime Hrvatske matice iseljenika, Tihomir Batalo, ravnatelj osnovne škole u Rešetarima, gosti iz Rumunjske predvođeni prof. Petrom Hateganom, članom Savjeta za Hrvate izvan RH u Rumunjskoj, potom učenici iz Makedonije predvođeni Ivanom Velkovski. Posebno je pozdravljen Antun Kikaš, veliki prijatelj Rešetara, kojemu nije teško iz Toronta doći u ovo malo slavonsko mjesto upravo radi radi hrvatske riječi. Na njegovu je inicijativu i došlo do okupljanja mladih pjesnika i izdavanja Zbornika, kojega i financijski podupire.
Zadovoljstvo time što se sve, što se događalo u Rešetarima za odrasle svih ovih godina, uspjelo prenijeti i na mlade, izrazila je Dijana Mašala Perković i naglasila kao je upravo to i najveće djelo i rezultat Rešetarački susreta pjesnika, koje se uspjelo dogoditi, jer je svrha svačijega rada da ga jednoga dana netko iza njega i nastavi.
Predstavljen i XVIII. Zbornik Rešetaračkih susreta pjesnika
Naslovljen je „Modri otkosi nesanice“ i u njemu je objavljeno 80 pjesama isto toliko autora iz svih krajeva svijeta. Odbrali su ih izbornici, Ivan Slišurić i Đuro Vidmarović, hrvatski književnici. Rešetari tijekom tri dana trajanja ove manifestacije od 17. do 20. rujna postaju „centar svijeta“ u kojemu se i ove godine, zahvaljujući pisanoj hrvatskoj riječi, okupilo oko 80 pjesnika, hrvatskih iseljenika sa svih kontinenata. I to je gotovo fenomen koji svakako nadrasta literarnu dimenziju. Potvrdio je to i Đuro Vidmarović: „Kada imate ljude, koji su prevalili velike udaljenosti, iz SAD-a, Južne Afrike, sjeverne Europe, da bi ovaj dan bili ovdje, čitali svoje stihove, čuli kako drugi pišu i da bi drugi o njima nešto saznali, to je izvanliterarna dimenzija, koju moramo poštivati. To je ta ljubav mistična za hrvatsku materinsku riječ. Svi ti ljudi žive u dijaspori u kojoj je hrvatski jezik gurnut u kućnu upotrebu. Oni zapravo mogu živjeti i bez njega, ali postoji nešto jače, neka unutranja potreba da iskažu svoje osjećaje, da prenesu poruku bilo vjersku, nacionalnu, obiteljsku, na hrvatskome jeziku. I ova je manifestacija zapravo svečanost ljubavi prema hrvatskom jeziku“.
Prijem je za sve sudionike Rešetaračkih susreta pjesnika upriličio načelnik općine Zlatko Aga, a poseban gost bio je i naš poznati redatelj Jakov Sedlar koji snima dokumentarni film o Antunu Kikašu. U sklopu susreta u Galeriji KLD-a otvorena je likovna izložba Ankice Šimatović Bjelica, slikarice iz Crne Gore, rodom iz Rešetara, a kako je najavljeno, bit će postavljena i u prostoru Hrvatske matice iseljenika u Zagrebu. Susreti su 20. rujna završili zajedničkim sudjelovnjem na jutarnjoj nedjeljnoj misi u Rešetarima poslije koje su također i u crkvi čitane pjesme, a odmah, prema riječima Ivana De Ville, počinju pripreme za 19. Rešetarački susret pjesnika.