Splitske klarise proslavile svetkovinu sv. Klare: 'Kršćani ne možemo biti bez bližnjega'

Dublje spoznajemo Boga kada otvorimo srce i darujemo dio sebe za bližnjega, poručio je splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić na proslavi.

P2040916.jpg
Autor
Kristina Bitanga/Laudato/M.P.
Fotograf
Kristina Bitanga
Objavljeno:
 
12.08.2016 16:08

Svetkovina sv. Klare, majke i utemeljiteljice sestara klarisa, svečano je proslavljena u četvrtak, 11. kolovoza u samostanskoj crkvi redovnica klarisa u Splitu svetom misom koju je predslavio mons. Marin Barišić.

Na početku slavlja okupljenim vjernicima obratio se i samostanski kapelan fra Josip Lucić koji je radosno istaknuo kako su se samostanskoj zajednici pridružile i dvije nove aspirantice. Pozvao je vjernike da mole za njih i za sestre klarise 'da ih Bog podrži i da ih sv. Franjo zaodjene franjevačkim duhovništvom, kao što je svojim rukama zaodjenuo sv. Klaru'. 

U prigodnoj homiliji mons. Barišić je rekao da, iako se svetkovina sv. Klare slavi u kolovozu, njena svetost se časti svaki dan i na svakom mjestu jer onaj tko je ušao u svetost i tko je povezan s Isusom Kristom nije ograničen vremenom ni prostorom.

- Sv. Klara nije značajna po tome što je gradila svoj život u askezi ili što je svojim naporom i trudom postigla nešto važno, već je njena veličina u potpunom predanju Božjoj milosrdnoj ljubavi. Ta ljubav je svijetlila na Kristovu licu,  a njena želja je bila upoznati Ga i spoznati umom i srcem – rekao je mons. Barišić ponavljajući Klarine riječi svojim sestrama: 'Krista ljubiti usrećuje, Njega motriti odmara, Njegova dobrota ispunja.'.

Nadodao je kako nas ova svetica poziva da u svojoj svakodnevnici, unatoč problemima, obvezama i vlastitim ograničenjima, tražimo i upoznajemo Boga. Pojasnio je da nas asiška svetica uči i istini da ne možemo biti kršćani i Kristovi bez zajednice, bez bližnjega.

- Upravo to zajedništvo omogućuje i nama danas da doživimo mistiku. Ona je povezana sa svakom gestom pažnje, dobrote, darivanja i praštanja – rekao je splitsko-makarski nadbiskup.

Govoreći o sestrama klarisama koje su u Splitu prisutne od 1308. godine, nadbiskup je istaknuo da od njihove molitve živi čitav grad i da nikada nećemo spoznati sve milosti koje su po njima prisutne u Crkvi i Domovini.

- Ovaj samostan je svojevrsni svjetionik našem gradu i orijentir svima koji u ovom užurbanom svijetu punom raznih ponuda traže put do sebe, bližnjih i Boga. Puno nam znače svjedoci koji svojim životima pomažu i nama da vjeru živimo u zajedništvu kako bi bili mistici u našem svakodnevlju i još dublje otkrivali Lice Božjeg milosrđa - zaključio je mons. Barišić i zaželio da sv. Klara i dalje prati svoje sestre, a nama bude pomoćnica da rastemo u bogatstvu svoje vjere.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: