Željko Reiner: Branitelji i Domovinski rat temelj su hrvatske države
Predsjednik hrvatskog sabora primio je izaslanstvo branitelja prosvjednika iz šatora ispred Ministarstva branitelja.
Predsjednik Hrvatskog sabora je u 25. siječnja, nakon sastanka s izaslanstvom prosvjednika branitelja, zaključio da su branitelji najviše pogođeni što se Domovinski rat i branitelji ne vrednuju u društvu. Problem je što se ne vrednuju na pravi način invalidi i poginuli za slobodnu, neovisnu i demokratsku Hrvatsku.
Na sastanku su prisustvovali novi ministar branitelja Mijo Crnoja i predsjednik saborskog Odbora za ratne veterane Miodrag Demo. Dogovoreno je da se zajedničkim snagama treba pokušati riješiti problemi hrvatskih branitelja.
- Neki se mogu brzo riješiti, za neke je potrebna izmjena zakona i više vremena, a ponajviše vremena će vjerojatno biti potrebno za promjenu ozračja u društvu - rekao je Reiner.
Predsjednik Sabora smatra da se braniteljski zahtjevi ne svode samo na materijalne zahtjeve, iako postoji i mali broj branitelja koji su egzistencijalno ugroženi.
Reiner predlaže da za objavu registra izdajnika treba pitati ministra Crnoju. Potvrdio je da su na sastanku samo razgovarali o problemima branitelja.
Đuro Glogoški, predsjednik Udruge 100-postotnih ratnih vojnih invalida prve kategorije rekao je da su razgovarali o problemima s kojima se sreću branitelji i članovi njihovih obitelji, ali i o odnosu institucija prema Domovinskom ratu.
- Naišli smo na razumijevanje predsjednika Sabora i ministra branitelja i vjerujemo da smo na dobrom putu kako bismo pronašli rješenje - rekao je.
Glogoški vjeruje da će sada suradnja ići u dobrom pravcu. Osnovni cilj je pronaći rješenje kako bi branitelji u hrvatskom društvu imali mjesto koje im pripada. Domovinski rat se treba smatrati kao obrambeni rat u povijesti. U vezi registra izdajnika je rekao da među braniteljima ima većih problema.
- Ako za takvo što postoji potreba onda postoje i institucije koje će odraditi svoj posao - naglasio je Glogoški.