18. međunarodni kongres Renovabisa: 'Crkva-mediji-javno mnijenje'

„Crkva – mediji – javno mnijenje“ tema je 18. međunarodnog kongresa Renovabisa, koji se od 3. do 5. rujna održava u Freisingu u Njemačkoj. Među 350 sudionika iz trideset zemalja jugoistočne Europe je i mr. Ksenija Abramović, direktorica Laudata.

ksenija.jpg
Autor
Laudato
Fotograf
Laudato
Objavljeno:
 
04.09.2014 20:56
Abramović je 4. rujna bila među predavačima predstavljajući koncept Laudato televizije (LTV) – obiteljske televizije s kršćanskim vrednotama. Ovogodišnjom temom Renovabis ukazuje na temeljnu zadaću koja se za kršćanina podrazumijeva: širiti vjeru putem medija. Tema dotiče i Crkvu kao objekt medijskog djelovanja, o čemu se sve više izvještava. Kongres želi osvjetliti taj često napeti odnos u društvu.

Misija Laudato televizije

Pod motom 'Istinito, lijepo, dobro', LTV želi emitirati vijesti iz života Crkve tumačeći znakove vremena u svjetlu evanđelja i nauka Katoličke Crkve. Izazovi sadašnjeg vremena su potrošačko društvo, život bez posla i življenje bez žrtve, novac kao prioritet, lažne slike, loš utjecaj medija, moralna i obiteljska kriza, socijalno otuđenje, upozorila je Abramović. Tome nasuprot, LTV želi promovirati zajedništo, ohrabrenje i dati novu nadu. U programu su predviđene sve generacije obitelji, od mladih do starih, propitivanje djelovanja političkih stranaka i temeljnih vrijednosti, poput ljubavi prema domovini, u svjetlu vjere koja promiče  općeljudske vrednote za dobro čovjeka, bez obzira na svjetonazor. Uloga LTV-a je promicati pozitivne vrijednosti: iskrenost, rad, obitelj, brak, služenje Bogu, nasuprot laži, rastavi, životu bez odgovornosti.

LTV želi ohrabrivati gledatelje na solidarnost, ljubav prema Bogu, Crkvi i ljudima uopće. Ciljevi programskog sadržaja su educirati mlade, ohrabriti 'next generaciju', oživljavati vjeru, podržavati stare, bolesne i nemoćne, rekla je Abramović, istaknuvši da sve to želi biti predstavljeno na suvremen, jasan i zanimljiv način, kroz ponudu tekućih tema iz javnog života i društva na globalnoj razini. Pristup LTV-a kao edukativne televizije i sa zabavnim, kvalitetno odabranim programom je sistematičan, objektivan i profesionalan. Abramović je predstavila i razne televizijske forme koji bi to ostvarile.

Mediji – važan partner Crkve

Renovabis jako vrednuje medijski rad u Crkvi. Biskup Gebhard Fürst, predsjednik Vijeća za  medije Njemačke biskupske konferencije, u pozdravnoj riječi na otvaranju Kongresa rekao je da je zadaća Crkve ispuniti medije životom koji objavljuje ponudu vjere. Kršćani ne bi smjeli biti izvan toga, nego vrlo aktivni u zauzimanju koje medije promatra kao važnog društvenog i  crkvenog partnera kojeg na Istoku i Zapadu treba ojačati.

Podrška više od 850 projekata

Niz godina Renovabis podržava medijske projekte u istočnoj Europi: novinarske natječaje, programe razmjene i obrazovanja, stručnog osposobljavanja novinara, medijske škole. Renovabis podržava više od 850 projekata u iznosu preko šesnaest milijuna eura. Mnogi priojekti među tima ojačali su u javnosti glas Crkve čije su ustanove u komunizmu bile zabranjene i ograničene u djelovanju. Renovabis je dobrotvorna njemačka organizacija Katoličke Crkve, utemeljena 1993. g. Njene prve korake poduzela je Njemačka biskupska konferencija, a prema široj javnosti nastavio Središnji odbor njemačkih katolika. Renovabis jača Crkvu u srednjoj, istočnoj i jugoistočnoj Europi podupirući pastoralne, društvene i socijalne projekte u bivšim komunističkim zemljama, kao izraz solidarnosti njemačkih katolika s ljudima u srednjoj i istočnoj Europi.
 

Fotogalerija
reno5
reno4
reno3
reno2
reno1
renovabis29
renovabis11
kirche2
kirche1

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: