Andrija Kačić Miošić - hrvatski pučki pjesnik i fratar

Na današnji dan 17. travnja i to 1704. godine u selu Bristu pokraj Makarske, rođen je hrvatski pučki pjesnik i fratar Andrija Kačić Miošić.

Andrija_Kacic_Miosic_01.JPG
Autor
hrt.hr/wikipedia.org/Laudato/A.L.
Fotograf
zagrebacki.info
Objavljeno:
 
17.04.2015 17:37
Školovanje je počeo u franjevačkom samostanu u Zaostrogu, a zatim je prema predaji, završio studij filozofije i teologije u Budimu. Nakon povratka u domovinu 1730. postao je učitelj na netom osnovanoj Filozofskoj školi u Šibeniku i potom lector generalis u šibenskoj bogosloviji. U Šibeniku je objavio Priručnik skolastičke filozofijske propedeutike, koji je tiskan u Veneciji. Nakon desetogodišnjega nastavničkog rada otišao je u samostan u Sumartinu na Braču, gdje je 1747. postao starješina samostana. Kako više nije učiteljevao, počeo se zanimati za narodne priče i pjesme, zbog čega je proučavao povijesne izvore i povijesna književna djela, osobito Filipa Grabovca. Kako je i sam odgajan na pučkoj tradiciji, shvatio je njezinu ulogu u narodnom osvješćivanju.

1750. godine ponovno je preselio u Zaostrog, u kojem je 1756. dovršio zbirku poezije na štokavskoj ikavici Razgovor ugodni naroda Slovinskog, jedno od najvrjednijih djela hrvatske književnosti 18. stoljeća i jednu od najčitanijih i najizdavanijih knjiga hrvatske dopreporodne književnosti uopće. Četiri godine poslije objavio je i Korabljicu. Tim je djelima Kačić običnom puku pomogao u razumijevanju domaćih i svjetskih povijesnih zbivanja. Osobitu je popularnost stekao djelom Razgovor ugodni, stilski toliko jednostavnim da su ga razumjeli ondašnji neuki težaci i pastiri. Knjiga je doživjela golem uspjeh u svim hrvatskim krajevima jer je promicala junaštvo slavnih obitelji iz borbi s Turcima s kojima su se čitatelji poistovjećivali. Bio je to svojevrsni narodni domoljubni priručnik.

Andrija Kačić Miošić umro je od upale pluća u Zaostrogu, 14. prosinca 1760. u 56 godini života.

Njegov grob nalazi se u sklopu franjevačkog samostana Sv. Marije u Zaostrogu, iza samog praga glavnog ulaza župne crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: