Google slavi 17. rođendan
Jedna od vodećih svjetskih informatičkih korporacija Google 27. rujna proslavlja 17 godina postojanja. Osnivači informatičkog giganta započeli su 1998. godine rad u jednoj garaži u Silikonskoj dolini i tu su proveli prvih godinu dana rada Googlea.
Procjenjuje se da ova korporacija od 2007. godine pokreće više od milion servera u svijetu.
Google su osnovali Larry Page i Sergey Brin dok su bili na doktorskom studiju na Sveučilištu Stanford. Zajedno posjeduju blizu 14 posto dionica, ali kontroliraju 56 posto dioničarske glasačke moći kroz tzv. „superglasačke zalihe“.
Oni su osnovali Google kao privatnu tvrtku 4. rujna 1998., a kao početak djelovanja ove kompanije računa se 27. rujna, navodi agencija Anadolija.
Njihov opis misije od samog početka je bio „organizirati svjetske informacije i učiniti ih univerzalno dostupnim i koristivim“. Njihov neslužbeni slogan je bio „Don't be evil“ (Ne budi zao).
Najposjećenija stranica
Procjenjuje se da ova korporacija od 2007. godine pokreće više od milijun servera u bazama podataka u svijetu i upravlja više od milijardu zahtjeva za pretragu. „Google.com“ je 2013. označen kao najposjećenija internetska stranica na svijetu.
Veliki broj Googleovih stranica na ostalim jezicima nalaze se među prvih stotinu, kao i ostalih nekoliko platformi koje posjeduje Google, kao što su YouTube i Blogger.
Page i Brin prvo su htjeli pokrenuti tražilicu pod imenom BackRub, no brzo su ime promijenili u Google.
Ime Google potiče od matematičkog izraza „googol“ koji predstavlja broj 1 sa 100 nula. Prema podacima iz 2009. godine ova kompanija zapošljava blizu 20 tisuća ljudi.
Sjedište korporacije je gradu Mountain View u američkoj državi Kalifornija.