IZDVOJENO

23.06.2023., 20:10
Župa sv. Martina, biskupa – Bošnjaci
55 min
23.06.2023., 20:10

Nakon izgona Turaka 1717. godine na području Srijema i Slavonije, dolazi do značajnog povećanja broja stanovnika. Tako je osnovana i župa sa sjedištem u Županji u čijem su sastavu bili Bošnjaci i Štitar. Tom su župom u početku upravljali franjevci, a od 1789. dijecezanski svećenici. Sjedište župe ubrzo je preseljeno u Bošnjake kao najveće mjesto tadašnjega dekanata. Pred kraj 18. stoljeća župa je pripojena Bosansko-đakovačkoj i Srijemskoj biskupiji. Drvena i trošna crkva zamijenjena je novom, pa je nova župna crkva sagrađena 1794., a posvećena 2020. godine – 226 godina od njezine izgradnje. Bošnjaci su danas jedno tradicionalno slavonsko šokačko, većinski katoličko, selo, a danas broji oko 3000 vjernika.

Repriza: idući dan u 14:00
02.05.2023. 20:20

Četvrta konferencija katoličkih muškaraca pod nazivom ''Budi muškarac'' održana je proteklog vikenda u Pastoralnom centru u Lovranu. Prve dvije konferencije u 2020. i 2021.

02.05.2023. 20:20

U Napretkovom kulturnom centru u Zagrebu predstavljena je ''Memorabilia Bosne Srebrene", posebno izdanje tri CD-a na kojima su snimljeni ulomci iz franjevačke pisane baštine.

02.05.2023. 20:20

Zbor ''Aeternitas'' Župe Svih svetih Sesvete, uz pjevanje na svetim Misama, sudjelovanje na smotrama zborova i gostovanja diljem Lijepe Naše te u susjednim zemljama, organizira i susrete za mlade u svojoj župi.

01.05.2023. 20:10

U Župi Dobroga Pastira u Brestju otvorena je izložba ''Hrvatska u malom'', jedinstvena po tome što izložbene primjerke čine makete i modeli prepoznatljivih znamenitosti Lijepe Naše. O idejama, motivima i izazovima u emisiji govori autor izložbe Danijel Šimunović.

01.05.2023. 20:10

Posljednjega dana svog trodnevnog pohoda Mađarskoj, na Četvrtu vazmenu nedjelju, papa Franjo predslavio je svečanu Misu na Trgu Lajosa Kossutha u Budimpešti.

01.05.2023. 20:10

U organizaciji Povjerenstva Hrvatske redovničke konferencije za promicanje duhovnih zvanja, uoči Nedjelje Dobroga Pastira, redovnice i redovnici Grada Zagreba okupili su se na večernjoj svetoj Misi u samostanskoj crkvi sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskoga.