IZDVOJENO

23.06.2023., 20:10
Župa sv. Martina, biskupa – Bošnjaci
55 min
23.06.2023., 20:10

Nakon izgona Turaka 1717. godine na području Srijema i Slavonije, dolazi do značajnog povećanja broja stanovnika. Tako je osnovana i župa sa sjedištem u Županji u čijem su sastavu bili Bošnjaci i Štitar. Tom su župom u početku upravljali franjevci, a od 1789. dijecezanski svećenici. Sjedište župe ubrzo je preseljeno u Bošnjake kao najveće mjesto tadašnjega dekanata. Pred kraj 18. stoljeća župa je pripojena Bosansko-đakovačkoj i Srijemskoj biskupiji. Drvena i trošna crkva zamijenjena je novom, pa je nova župna crkva sagrađena 1794., a posvećena 2020. godine – 226 godina od njezine izgradnje. Bošnjaci su danas jedno tradicionalno slavonsko šokačko, većinski katoličko, selo, a danas broji oko 3000 vjernika.

Repriza: idući dan u 14:00
27.01.2023. 20:10

"Ja sam Petra – nećete me slomiti" naziv je knjige mlade autorice i poduzetnice Petre Heisinger, koja se hrabro baca u dekodiranje zla, prelazeći trnovit put od razvoda braka, samohranog majčinstva i egzistencijalne nemoći do jačanja osobnih potencijala i ostvarenja živ

26.01.2023. 20:10

Zajednička molitva za jedinstvo kršćana u Hrvatskom saboru jedinstven je događaj, u organizaciji zastupnika Marina Miletića, koji se povodom završetka Molitvene osmine za jedinstvo kršćana odvio u prostorima Hrvatskog sabora – vjerojatno prvi put od osnivanja Republike

26.01.2023. 20:10

 

Na blagdan Obraćenja svetog Pavla svečano je bilo na splitskim Pujankama. Župa svetog Pavla proslavila je svog nebeskog zaštitnika.

26.01.2023. 20:10

Povodom 180. obljetnice rođenja i krštenja sluge Božjega Josipa Stadlera, emisija govori o prvom vrhbosanskom nadbiskupu i utemeljitelju Družbe sestara Služavki Malog Isusa. Bio je veliki čovjek čvrste vjere, neograničenog pouzdanja u Boga i srca punog ljubavi.

26.01.2023. 20:10

Plenarnom raspravom zaključen je 63. teološko-pastoralni tjedan, koji se protekla tri dana održavao u Nadbiskupijskom pastoralnom institutu u Zagrebu.

26.01.2023. 20:10

U katedrali sv. Vida u Rijeci povjerenik za ekumenizam i međureligijski dijalog Riječke nadbiskupije Mario Gerić predslavio je ekumensko slavlje u povodu završetka Molitvene osmine za jedinstvo kršćana, koja se odvijala od 18. do 25. siječnja.