30 godina Fakulteta hrvatskih studija
Gost u studiju bio je izv. prof. dr. sc. Ivo Džinić.
Fakultet hrvatskih studija ove godine slavi 30. obljetnicu svog osnutka. O tome koje je njegovo mjesto i uloga na karti Sveučilišta u Zagrebu danas, kakvo je zanimanje za studijske smjerove koje nudi, što znamo o konkurentnosti njegovih diplomanata na tržištu rada te možemo li se u skorijoj budućnosti nadati ostvarenju projekta borongajskog kampusa, razgovarali smo u večerašnjoj emisiji 'Izdvojeno'. Gost u studiju bio je izv. prof. dr. sc. Ivo Džinić.
– Današnji fakultet rezultat je jednog inovativnog projekta koji je započeo davne 1992. godine. S vremenom su se studijski programi obogaćivali, 2011. godine uveli smo i studij hrvatskog latiniteta, a od 2019. imamo studij demografije i hrvatskog iseljeništva. U svakom slučaju, imamo jednu šaroliku i široku ponudu raznih studijskih smjerova – kazao je prof. Džinić osvrčući se na povijest Fakulteta hrvatskih studija.
U nastavku emisije osvrnuo se na broj diplomanata i doktoranata, istaknuvši kako ima puno pozitivnih povratnih informacija od bivših studenata. Dotaknuo se i usklađenosti s tržištem rada, rekavši da odgovor na to pitanje ne može biti jednoznačan, već ovisi o pojedinim strukama, a to je opet jedno drugo pitanje koje je povezano sa širim područjem. Svakako, složio se s potrebom unaprjeđivanja i daljnjeg rada na tom području.
Govoreći o studiju demografije i hrvatskog iseljeništva, prof. Džinić kazao je kako je nastanak studija vezan uz demografsku problematiku s kojom je Hrvatska suočena posljednjih godina. Nada se da će taj studij pomoći mladim ljudima da se uključe u rješavanje gorućeg problema – nestanka hrvatskog naroda – te da će ih studij potaknuti da se možda i politički uključe u javni život, te na taj način pridonesu našem opstanku.
Pogledajte cijelu emisiju i saznajte više o ovoj i povezanim temama.