Čitalačke navike Hrvata
Gost u studiju "Izdvojenog" bio je mladi književnik Luka Tripalo.

U večerašnjem ''Izdvojenom'' razgovarali smo o čitalačkim navikama Hrvata, stanju u književnosti, o tome kako dodatno afirmirati i popularizirati knjigu uslijed navale digitalnih tehnologija, ali i o zanimanju za duhovnu literaturu, kao i njezinu evangelizacijskom potencijalu. Gost u studiju bio je mladi književnik Luka Tripalo. Na početku emisije prikazana je anketa o tome čitaju li Hrvati i koje vrste knjiga.
Luka Tripalo farmaceut je po struci, ali ljubav prema književnosti gaji još iz srednje škole. Naime, u tom razdoblju počeo je pisati pjesme. Komentirajući prikazanu anketu, kazao je da odgovori ne odudaraju od općepoznatih navika Hrvata; čitamo premalo knjiga.
– Knjige samopomoći, razni ljubavni i kriminalistički romani najviše se čitaju – kazao je Tripalo, dodavši da se uz takvu 'laganu literaturu' ljudi najlakše opuste, dok 'self-help' knjige čitaju kako bi riješili neke osobne probleme i poteškoće.
Istaknuo je i jednu pozitivnu stranu Covid-krize. Naime, mladi su u doba pandemije više nego inače posezali za knjigom. Ipak, u Hrvatskoj još uvijek postoji jedan veliki problem – zamjenu za knjigama mladi pronalaze u gledanju serija i filmova, ili pak u igranju videoigara. Međutim, knjiga je ipak nešto posebno – prozor u otkrivanje novih svjetova – a čitanjem također razvijamo vokabular i kreativnost, stoga zaključuje da čitanje knjiga ne može zamijeniti neka druga virtualna komponenta.
Pogledajte cijelu emisiju "Izdvojeno" i saznajte više o ovoj temi.