Isusovac Mislav Skelin: ''Srce je ono što nam daje ravnotežu''

Isusovac Mislav Skelin: ''Srce je ono što nam daje ravnotežu''

"Živimo u svijetu učinkovitosti gdje stalno moramo pokazivati neke rezultate. Moraš uvijek pokazati nešto čime ćeš opravdati svoju ulogu i ono što radiš. I svi smo osjetljivi na to, čak do te mjere da nismo ni svjesni da se u nama rodila stalna potreba da se predstavljamo kao učinkoviti."

Autor
Laudato/L.M.
Fotograf
Laudato
Objavljeno:
 
05.12.2024 08:55

 

Pater Mislav Skelin, promotor za duhovna zvanja Hrvatske pokrajine Družbe Isusove, gostovao je ove srijede (4. prosinca) u emisiji ''Izdvojeno''. S našim Domagojem Trojanovićem razgovarao je o novoj enciklici pape Franje: ''Dilexit nos – o ljudskoj i božanskoj ljubavi Srca Isusa Krista''.

"Papa govori o povijesti podcjenjivanja srca koja se događala na različite načine. U europskoj povijesti, katkad i u filozofiji, naglašavali su se ratio i volja te sve ono što čovjek može i mora učiniti. Papa naglašava kako bi srce ponovno trebalo istaknuti jer ono integrira cijelog čovjeka. Papa se u početku čak referira na grčka djela; spominje Platona, Homera, Ilijadu i sve ono što se u Antici vezalo uz srce. 

Srce predstavlja kao mjesto središta osobe, mjesto gdje se sve na jedan način spaja i dobiva smjer u kojem čovjek postaje ono što jest. U nekim drugim varijantama, kada se predstavlja svijetu, čovjek se može napuhati i stvoriti lažnu sliku o sebi. Međutim, kada se čovjek vrati vlastitom srcu – tu onda postaje ono što uistinu jest

Papa ističe pojam 'fluidno društvo' koji dolazi od poljskog sociologa Zygmunta Baumana, a odnosi se na društvo koje je nestalno te u kojem se izričito ističe individualizam. Društvo u kojem se lako možemo pogubiti jer jednostavno (p)ostajemo razvučeni. Spominje se čovjek kao potrošač, čovjek u jednom mlinu, čovjek koji je izgubljen... a srce mu može pomoći da se vrati sebi i sagleda svoj život te si odgovori na neka temeljna pitanja: 'Kamo idem? Tko sam? Što daje smisao mom nastojanju?' Tu Papa, zbog svega navedenoga, u ovom aktualnom trenutku predlaže povratak Presvetom Srcu Isusovu, ali i našem vlastitom srcu.

Naš gost se, nadalje, osvrnuo na današnji svijet koji se odvrnuo od srca, a pripojio racionalizmu, brojkama, proračunatosti i sličnim 'postavkama' koje isključuju srce. 

"Živimo u svijetu učinkovitosti gdje stalno moramo pokazivati neke rezultate. Moraš uvijek pokazati nešto čime ćeš opravdati svoju ulogu i ono što radiš. I svi smo osjetljivi na to, čak do te mjere da nismo ni svjesni da se u nama rodila stalna potreba da se predstavljamo kao učinkoviti. To je jedan ekstrem. Drugi ekstrem se odnosi na ljude koji se žele opustiti od takvog svijeta pa zbog toga često pobjegnu u razne površne emocije ili podražaje. Postoje ta dva ekstrema, a upravo je srce ono što im daje ravnotežu. Racionalnost života nije uopće loša, kao što ni emocije nisu loše, ali srce je središte osjećaja i onoga u nama što to stavlja u jedan smisleni komplet.

Papa se u enciklici okoristio domišljatim izrazom politička vlast srca, istaknuvši kako bi srce trebalo postati središte naše osobnosti. Pater Skelin osvrnuo se na to ovim riječima:

"Ponekad srce promatramo kao površno, kao nešto što će nas u jednom trenutku nekamo odvesti, nešto prolazno, nešto što 'živi' od danas do sutra... Međutim, vidimo kako Papa bezrezervno ističe kako bi isto to srce trebalo postati političko središte naše osobnosti.'' Pater Skelin kasnije se kratko osvrnuo i na goruću ljubav Isusova Srca povlačeći paralelu s našom ljubavlju: 

"Ta Ljubav nije nekakva ljubav računice ili slično. Svi smo iskusili kada uistinu nešto ili nekoga volimo – to je onda nešto što nas čini nemirnima. U onom najboljem smislu; kao da u nama postoji neka vatra koja nas gura, koja prožima naše osjećaje, koja budi emocije u nama...'', zaključuje pater Mislav. 

Cijelu emisiju pogledajte ovdje.

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: