Isusovačka služba za pomoć izbjeglicama u jugoistočnoj Europi

Isusovačka služba za pomoć izbjeglicama u jugoistočnoj Europi

Rat u Ukrajini malo koga ostavio je ravnodušnim. Svakodnevno gledamo stravične prizore razorenih gradova, slušamo izvještaje o velikom broju poginulih vojnika i civila, a sve veći broj izbjeglica dolazi u našu zemlju.

Autor
Laudato/F.P.
Fotograf
Laudato
Objavljeno:
 
08.04.2022 21:00

 

O problematici rata i izbjeglištva u Ukrajini govorio je p. Stanko Perica, ravnatelj Isusovačke službe za izbjeglice u jugoistočnoj Europi.

 Naša su misija izbjeglice, i već od prvoga dana rata angažirali smo se oko njihova prijema u Hrvatsku. Određeni broj Ukrajinaca već se u tom trenutku zatekao u Hrvatskoj i nisu se mogli vratiti u svoju domovinu. Mi smo već u tim prvim danima pomogli pronaći tim ljudima smještaj. Moram naglasiti kako su se naši volonteri odazvali ovome pozivu i ponudili smještaje. Pokušali smo tada, a i danas, spojiti te ljude da budu jedni s drugima u ovim teškim trenutcima. Također nudimo i druge vrste pomoći izbjeglicama: pravnu pomoć, pomoć vezanu uz integraciju u stanovništvo – učenje jezika, pronalazak posla, nastavak ili započinjanje osnovnoškolskog, srednjoškolskog ili fakultetskog obrazovanja. Tu su naše snage i znanja, upravo u tom pomaganju i situiranju izbjeglica – kazao je p. Stanko.

Isusovačka služba za izbjeglice u jugoistočnoj Europi dio je velike mreže koja djeluje u 56 zemalja diljem svijeta, u sklopu koje koordiniraju sve svoje aktivnosti ne samo u Europi već i u zapadnoj Ukrajini.

 Veliki izbjeglički centri osnivaju se u zemljama koje graniče s Ukrajinom. Također, organiziraju se velike humanitarne akcije i aktivnosti kako bi se izbjeglicama pružila sva adekvatna pomoć. Moram naglasiti kako se naš hrvatski narod tu opet pokazao kao narod s velikim srcem i solidarnošću, koji pomaže ljudima u potrebi. Ja i ovim putem pozivam ljude koji mogu pomoći smjestiti izbjeglice da nam se jave putem naših društvenih mreža ili Stožeru civilne zaštite. Naglašavam kako je ovdje potreban i smještaj koji je dugoročan, a ne samo onaj na nekoliko tjedana ili mjeseci. Ti ljudi trebat će našu pomoć, jer ako su došli u Hrvatsku, tu će onda vjerojatno i ostati s obzirom na cijelu situaciju. Bitno je također kad izbjeglice iz Ukrajinu dođu, da ih se smjesti u privatni smještaj i da ih se odmah integrira u društvo te da imaju doticaj sa zajednicom. Jer ratne traume ostaju duže vrijeme ako ih se smjesti u neke dvorane ili hale koje ih mogu podsjećati samo na skloništa u kojima su bili.

Integracija je uvijek izazov i dvosmjeran proces u kojem mi kao društvo i oni kao izbjeglice moramo biti otvoreni za suradnju i integraciju. S obzirom da je to slavenski jezik u pitanju, lakša će biti i prilagodba i učenje hrvatskog jezika. Ukrajincima je također omogućeno i zdravstvo i mirovinsko prilikom zaposlenja, s obzirom da je to europska zemlja. S obzirom na te okolnosti možda imaju malu prednost, nego neke izbjeglice iz drugih istočnih zemalja.

 Nalazimo se u izazovnim vremenima u kojima se svakodnevno susrećemo s potrebitim ljudima koji se teško nose sa svakidašnjim problemima, a gledajući unatrag dvije godine, posebno sa stvarima na koje se ne može puno utjecati, a od veljače još i s ovim ratom. Uzimajući u obzir da smo mi Božja djeca, djeca nade i radosti, moramo vjerovati kako je Bog taj koji ima zadnju riječ. Uskoro ćemo proslaviti i Uskrs, koji je dokaz da se Bog brine za nas i da zlo ne će prevladati. Upravo to uskrsnuće Isusa Krista treba nam biti događaj koji nam daje novu nadu. Ono što nam uvijek nadu daje u našem socijalnom apostolatu jesu dobrota, solidarnost i empatija koja se u posljednje vrijeme zaista pokazuje spram ukrajinskih izbjeglica. Upravo je to dokaz nade i dokaz da je čovještvo jako u nama  zaključio je p. Stanko.

Cijelu emisiju pogledajte OVDJE.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: