Kako se postaje i ostaje dobar svećenik?
U emisiji su gostovali: vlč. Vlado Razum, duhovnik u Nadbiskupskom bogoslovnom sjemeništu u Zagrebu i đakon Matija Slišković.

Središnje pitanje večerašnje emisije 'Izdvojeno' bilo je: kako se postaje i ostaje dobar svećenik? Koliko se promijenio odgoj svećeničkih kandidata u novije vrijeme? Po čemu se prepoznaje pravo zvanje? Je li svećenički kandidat na putu do sakramenta svetog Reda prepušten sam sebi? To su samo neka od pitanja koja smo postavili uoči Nedjelje Dobroga Pastira koja je u Katoličkoj Crkvi ujedno i Svjetski dan molitve za duhovna zvanja, ove godine 58. O ovim temama govorili su večerašnji gosti: vlč. Vlado Razum, duhovnik u Nadbiskupskom bogoslovnom sjemeništu u Zagrebu i đakon Matija Slišković.
– Sigurno ne svojim silama i ne svojim snagama, nego snagom Duha koji nam je darovan. Draga mi je ona misao iz Evanđelja kada Isus pozva svoje učenike da budu s Njime. To je također preduvjet ako želimo rasti i ostvarivati svoj svećenički poziv, da se ne izgubi zanos i vjerodostojnost. Gospodin također kaže: 'Pođi za mnom'. To znači da je On uvijek tu te da pripravlja put, a mi da ga slijedimo i idemo za Njim – kazao je vlč. Vlado Razum.
O zanosu i vjerodostojnosti uoči svećeničkog ređenja govorio je đakon Matija Slišković koji naglašava svoju đakonsku godinu koja je još više produbila taj zanos i želju za ređenjem kako bi mogao krenuti Isusovim stopama.
– Mi kao đakoni, uz tu đakonsku godinu i radu na župi, imamo još 5 tjedana koje moramo odslušati nakon kojih imamo đakonski ispit i kanonski uvjet pred samo ređenje. Na tom ispitu imamo razne teme i pitanja iz pastorala, sakramenata i same prakse koja nas čeka na župi – objašnjava đakon Matija Slišković.
Razliku u današnjim bogoslovima primjećuje vlč. Razum koji ističe kako daleko manje kandidata za bogosloviju dolazi iz sjemeništa, za razliku od prijašnjih godina kada je taj broj bio daleko veći.
– Danas dolaze kandidati iz vanjskih škola, sa završenim fakultetima ili neki koji su već negdje radili. Izazov rada u formaciji daleko je zahtjevniji u tom individualnom praćenju, kada osoba dolazi sa svojom prošlošću, u bogosloviji se mnogo toga probudi. To uključuje taj prošli život koji nije možda još pročišćen, gdje ga treba još sagledavati i doista predati Gospodinu da osoba doživi cjelovito oslobođenje i otvorenost za novo. Ta preobrazba i priprema događa se kroz formaciju na bogosloviji i kroz studij, da bi se na kraju moglo ostvariti ono na što je Gospodin pozvao svoje učenike kada je rekao: 'Bit ćete mi svjedoci'. Velik je to put koji treba proći jedan bogoslov koji se priprema za pastoralnu službu – kazao je vlč. Razum.