Kardinal Re: "Osjećamo da je s nama ujedinjen cijeli Božji narod"
Svetu Misu, u bazilici svetog Petra u Vatikanu, za izbor novog pape predslavio je kardinal Giovanni Battista Re, dekan Kardinalskog zbora. Njegovu homiliju prenosimo u cijelosti.

"U Djelima apostolskim čitamo da su, nakon Kristova uzašašća na nebo i iščekujući Pedesetnicu, svi bili postojani i jednodušni u molitvi zajedno s Marijom, Isusovom majkom (usp. Dj 1,14).
Upravo to i mi činimo, nekoliko sati prije početka konklava, pod pogledom Blažene Djevice Marije smještene pokraj oltara u ovoj bazilici koja se uzdiže nad grobom apostola Petra. Osjećamo da je s nama ujedinjen cijeli Božji narod, sa svojim osjećajem vjere, ljubavi prema papi i pouzdanim iščekivanjem.
Ovdje smo da zazovemo pomoć Duha Svetoga, da molimo za Njegovu svjetlost i snagu kako bi bio izabran papa kakvog Crkva i čovječanstvo trebaju u ovom teškom i složenom povijesnom trenutku.
Moliti i zazivati Duha Svetoga jedini je ispravan i nužan stav, dok se kardinali s pravom glasa pripremaju za čin najveće ljudske i crkvene odgovornosti i za odluku iznimne važnosti – ljudski čin u kojem moraju otpustiti svaku osobnu ambiciju i imati u srcu i umu samo Boga Isusa Krista i dobro Crkve i čovječanstva.
U Evanđelju koje smo čuli odzvanjaju riječi koje nas vode u srce Isusove posljednje poruke – Njegove oporuke – predane apostolima uvečer Posljednje večere: 'Ovo je moja zapovijed: ljubite jedni druge kao što sam ja vas ljubio.' Kako bi pojasnio to 'kao što sam ja vas ljubio' i pokazao dokle mora sezati naša ljubav, Isus dalje kaže: 'Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje' (Iv 15,12).
To je poruka ljubavi koju Isus naziva 'novom' zapovijedi. Nova je jer pozitivno preobražava i uvelike nadilazi starozavjetnu opomenu: 'Ne čini drugome ono što ne bi želio da se tebi čini.'
Ljubav koju Isus objavljuje ne poznaje granice i mora obilježavati misli i djelovanje svih Njegovih učenika koji svojim ponašanjem uvijek trebaju pokazivati autentičnu ljubav i zalagati se za izgradnju nove civilizacije – one koju je Pavao VI. nazvao 'civilizacijom ljubavi'.
Ljubav je jedina snaga koja može promijeniti svijet.
Isus nam je dao primjer te ljubavi na početku Posljednje večere jednim iznenađujućim činom: ponizio se u služenju drugima, oprao je noge apostolima, bez diskriminacije, ne isključujući ni Judu koji će ga izdati.
Ova Isusova poruka povezuje se s onim što smo čuli u prvom čitanju, u kojem nas prorok Izaija podsjeća da je temeljna kvaliteta pastira ljubav sve do potpunog predanja sebe.
Liturgijski tekstovi ove euharistijske proslave upućuju nas stoga na bratsku ljubav, uzajamnu pomoć i predanost crkvenom zajedništvu i univerzalnom ljudskom bratstvu. Među zadaćama svakog Petrova nasljednika nalazi se ona da promiče zajedništvo: zajedništvo svih kršćana s Kristom; zajedništvo biskupa s papom; zajedništvo biskupa međusobno. Ne zajedništvo zatvoreno u sebe, nego ono koje teži zajedništvu među osobama, narodima i kulturama, vodeći računa da Crkva uvijek bude 'dom i škola zajedništva'.
Također je snažan poziv na očuvanje jedinstva Crkve na tragu koji je Krist povjerio apostolima. Jedinstvo Crkve Kristova je volja; jedinstvo koje ne znači uniformnost, već čvrsto i duboko zajedništvo u različitostima, sve dok se ostaje u punoj vjernosti Evanđelju.
Svaki papa nastavlja utjelovljivati Petra i njegovo poslanje te tako predstavlja Krista na zemlji; on je Stijena na kojoj je sagrađena Crkva (usp. Mt 16,18).
Izbor novog pape nije tek smjena osoba, već je to uvijek povratak apostola Petra.
Kardinali izbornici dat će svoj glas u Sikstinskoj kapeli gdje, kako kaže apostolska konstitucija 'Universi dominici gregis', 'sve potiče svijest o Božjoj prisutnosti, pred kojom će svatko jednoga dana morati stati da bude suđen.'
U Rimskom triptihu papa Ivan Pavao II. izrazio je želju da u trenutcima velike odluke, kroz čin glasovanja, impozantna Michelangelova slika Krista Sudca podsjeti svakog kardinala na veličinu odgovornosti da 'vrhovne ključeve' (Dante) stavi u prave ruke.
Molimo stoga da nam Duh Sveti, koji nam je u posljednjih stotinu godina darovao niz doista svetih i velikih papa, podari novog papu po Božjem Srcu – za dobro Crkve i čovječanstva.
Molimo da Bog Crkvi podari papu koji će znati probuditi savjesti svih i moralne te duhovne snage u današnjem društvu, obilježenom velikim tehnološkim napretkom, ali sklonom zaboravu Boga.
Današnji svijet mnogo očekuje od Crkve u pogledu očuvanja temeljnih vrijednosti, ljudskih i duhovnih, bez kojih suživot ne će biti bolji niti će donijeti dobro budućim naraštajima.
Neka Blažena Djevica Marija, Majka Crkve, svojim majčinskim zagovorom isprosi da Duh Sveti prosvijetli umove kardinala s pravom glasa i učini ih složnima u izboru pape koji je potreban našem vremenu.''