“Korisnici mjere ‘Roditelj odgojitelj’ ne će se moći snaći do 1. svibnja i strahuju za svoju egzistenciju”
Udruga “U ime obitelji” predstavila je rezultate do sada jedinog ispitivanja stavova korisnika mjere ”Roditelj odgojitelj“ u sklopu projekta ”Roditelj odgojitelj – uspješna demografska mjera za Zagreb i Hrvatsku?“
Upitnik je pripremio projektni tim “U ime obitelji”, u suradnji sa stručnjacima iz područja sociologije i demografije. Anketa je provedena od 14. do 24. veljače putem online upitnika, a na pitanja su odgovorila 1343 korisnika mjere, odnosno njih 23,2 posto.
– Analiza odgovora roditelja odgojitelja potvrdila je da je ova mjera iznimno uspješna u demografskom smislu jer se u samo pet godina broj trećerođene djece u Zagrebu povećao za 23,8 posto u odnosu na prethodno petogodišnje razdoblje. Isto tako, iz odgovora ispitanika vidi se da je nakon uključivanja u mjeru, za što je preduvjet bio da roditelji imaju najmanje troje djece, čak 39,5 posto ispitanika dobilo barem još jedno dijete, a da je čak 11,2 posto ispitanika dobilo još troje ili više djece. Čak 42,5 posto ispitanika navelo je da su planirali imati još djece, uz pretpostavku sigurnosti i stabilnosti mjere – rekla je dr. Željka Markić, izvršna direktorica udruge “U ime obitelji”, istaknuvši i da je analiza otkrila da je čak 61,4 posto roditelja bilo zaposleno te je dalo otkaz nakon što im je Grad Zagreb na njihovu kućnu adresu poslao prijedlog da uđu u mjeru “Roditelj odgojitelj”.
Isto tako, anketa je pokazala da je oko polovica roditelja odgojitelja podigla kredit ili se zadužila, većinom radi adaptacije ili kupovine stambenog prostora.
Prof. Stjepan Šterc, voditelj Studija demografije i hrvatskog iseljeništva na Fakultetu hrvatskih studija, rekao je da je ispitivanje pokazalo da se političke odluke trebaju donositi na temelju stvarnih podataka, osobito one koje se tiču više od 5800 obitelji koje brinu o oko 20 000 djece. Iznio je i prijedloge vezane uz mjeru roditelj odgojitelj.
Dunja Jeleč iz Građanske inicijative ”U djeci je budućnost“ podsjetila je na vrijeđanja kojima su izloženi korisnici mjere, većinom žene. Naime, analiza ankete pokazala je da čak 83,7 posto roditelja zbog stigmatizacije osjeća strah, ljutnju i nelagodu.
– Analiza je pokazala da čak 10,8 posto ispitanika ima jedno ili više djece s posebnim potrebama, da su 6 posto samohrani roditelji, a da je čak 5,5 posto korisnika u mjeri našlo zaštitu od nasilja. Sve ove ranjive obitelji sada su izložene ekonomskoj nesigurnosti – naglasila je Jeleč.
Predsjednica Hrvatske udruge roditelja odgojitelja (HURO) Ana Marija Berbić Lacko naglasila je da, s obzirom na izvanredne okolnosti, kao što su ukrajinska kriza i inflacija, obitelji koje su koristile ovu mjeru strahuju za svoju egzistenciju.
– Ugrožene skupine korisnika nikako se ne će moći snaći do 1. svibnja. U očekivanju pravedne i brze odluke Visokog upravnog suda o nezakonitosti povratnog ukidanja mjere za aktualne korisnike, najavljujemo da ćemo uz oporbu na sjednici skupštine u travnju tražiti zamrzavanje odluke zbog izvanrednih okolnosti koje donosi aktualna kriza, što najviše pogađa višečlane obitelji – najavila je Berbić Lacko.