Manjak socijalne interakcije među djecom i mladima – kako prepoznati i prevenirati problem?

Manjak socijalne interakcije među djecom i mladima – kako prepoznati i prevenirati problem?

O sve očitijem manjku socijalne interakcije među djecom i mladima, u emisiji "Izdvojeno" razgovarali smo s Marijom Granić, psihologinjom u udruzi "Pragma".

Autor
Laudato/J.J.
Fotograf
Laudato
Objavljeno:
 
28.03.2022 20:53

 

O aktualnoj temi, sve očitijem manjku socijalne interakcije među djecom i mladima, u emisiji "Izdvojeno" razgovarali smo s Marijom Granić, psihologinjom u udruzi "Pragma".

– Živimo u užurbanom vremenu i nekako smo više nego prije povezani s drugima, a sve manje u kontaktu s njima. Sve je manje povjerenja, a sve više prisutnih ljudi oko nas, što u virtualnom, što u stvarnom svijetu – kazala je naša sugovornica, pa je otkrila da je prilikom savjetovanja primijetila da je problematika postala zahtjevnija, problemi složeniji te zahtijevaju dugotrajniji rad.  

Uzrok tomu djelomično je pandemija, ali i ostala svjetska zbivanja, poput rata u Ukrajini. Stoga se, istaknula je Granić, može govoriti o porastu potrebe za psihološkim savjetovanjem.

Kad se govori o djeci i mladima, istaknula je naša sugovornica, oni su neprestano izloženi "publici" na društvenim mrežama, što utječe na njihovo samopouzdanje i samopoštovanje, a ako nemaju dobru podršku u obitelji, traže ju upravo na društvenim mrežama.

No, pozitivno je što su mladi istovremeno dobro obaviješteni, pa ima mnogo njih koji primjećuju da imaju problem i onda traže stručnu pomoć, dodala je.

– Manjak socijalne interakcije dovodi do toga da se dijete, čim se pojavi prvi problem, osjeća kao samo na svijetu, ne zna komu se javiti, komu se povjeriti. Njegovo nesudjelovanje u aktivnostima, izbjegavanje izazova, enormni strah od neuspjeha dugoročno dovode do toga da se izolira, da se isključuje iz onog svijeta koji je u njegovim očima potencijalno opasan. Roditelji mogu uočiti ako je dijete fokusirano samo na školu, nema nikakvih aktivnosti poslije škole, nema ambicija, nema znatiželje, nema hobija niti želje da se uklopi u društvo – otkrila je Granić.

U cilju prevencije takvih poremećaja, mladima se nastoji pomoći da nauče prepoznati dezinformacije i lažne profile na društvenim mrežama te da znaju upravljati postavkama privatnosti.

Granić je roditeljima poručila da je ključ uspješnog odgoja – komunikacija.

– Ne toliko u smjeru stalnog dijeljenja savjeta, itekako ste vi mudriji i pametniji od svoje djece jer imate više iskustva, već u smjeru spuštanja na njihovu razinu, shvaćanja u kojoj su oni poziciji i stavljanja u njihove cipele. Ponuditi izbor: "Znam da ti je teško, želiš li o tome razgovarati?" Možda će se tek kasnije dijete otvoriti i steći povjerenje. Nikako ne rješavati problem umjesto djece, odbijati to da oni odrastaju i trebaju preuzimati odgovornost – zaključila je Granić.
 

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: