"Nitko ne može spasiti sâm sebe"

"Nitko ne može spasiti sâm sebe"

U središtu poruke pape Franje stoje dvije teme: pandemija bolesti COVID-19 i ruska agresija na Ukrajinu.

Autor
Laudato/G.O.
Fotograf
Daniel Ibánez/Vatican Media
Objavljeno:
 
16.12.2022 12:03

 

Tema Papine poruke za Svjetski dan mira 2023. glasi: ''Nitko ne može spasiti sâm sebe. Krenuti ispočetka nakon COVID-19 da bismo zajedno zacrtali putove mira''.

O pandemiji korone

''COVID-19 bacio nas je u tamnu noć, izbacio nas iz kolotečine našeg svakodnevnog života, poremetio naše planove i navike i narušio prividan mir čak i najprivilegiranijih društava. Nakon tri godine vrijeme je da se preispitamo, učimo, rastemo i dopustimo da se u nama kao pojedincima i u zajednici dogodi duboka promjena. Više sam puta ponovio da iz krize nikad ne izlaziš isti: iz nje izlaziš ili bolji ili gori. Nakon što smo izravno prošli kroz iskustvo krhkosti koja karakterizira ljudsku stvarnost i našu osobnu egzistenciju, možemo reći da je najveća lekcija kojoj nas je COVID-19 naučio bila svijest da svi trebamo jedni druge, da je naše najveće, ali i najkrhkije blago ljudsko bratstvo, utemeljeno na našem zajedničkom bogosinovstvu, te da se nitko ne može sam spasiti. Prijeko je potrebno, dakle, zajedno tražiti i promicati univerzalne vrijednosti koje nam mogu služiti kao putokaz na putu koji vodi do tog ljudskog bratstva. Naučili samo također da povjerenje koje smo polagali u napredak, tehnologiju i učinke globalizacije nije bilo samo pretjerano, nego se pretvorilo u individualističku i idolopokloničku opijenost, ugrozivši jamstva pravde, sklada i mira za kojima tako silno žudimo. U našem svijetu u kojem se sve odvija velikom brzinom, rašireni problemi neravnoteža, nepravdi, siromaštava i marginalizacija vrlo često raspiruju nemire i sukobe, te uzrokuju nasilje, pa čak i ratove'', kazao je Sveti Otac.

O ratu u Ukrajini

''Baš kad smo se usudili nadati se da je najgore u noći pandemije COVID-19 iza nas, čovječanstvo je pogodila nova i strašna nesreća. Svjedočili smo pojavi druge pošasti: još jednog rata, koji se dijelom može usporediti s bolešću COVID-19, no koji je posljedica krivih ljudskih odluka. Rat u Ukrajini odnosi nevine žrtve i širi neizvjesnost, ne samo među onima koji su njime izravno pogođeni već, na širi i neselektivan način, i među onima koji tisućama kilometara daleko trpe njegove kolateralne posljedice. Ovaj rat, kao i svi drugi sukobi diljem svijeta, poraz je za čitavo čovječanstvo, ne samo za strane koje su u njega izravno uključene.''

Kako djelovati?

''Što se, dakle, od nas traži? Prije svega traži se da dopustimo da naše srce bude promijenjeno izvanrednom situacijom kroz koju smo prošli, to jest da dopustimo Bogu da, kroz ovaj povijesni trenutak, preobrazi naše uobičajene kriterije tumačenja svijeta i stvarnosti. Ne možemo više razmišljati samo o tome kako sačuvati svoje osobne ili nacionalne interese, nego moramo to promatrati kroz prizmu općeg dobra, s istančanim osjećajem za zajednički život, odnosno kao 'mi' otvoren sveopćem bratstvu. Ne možemo ići samo za tim da nastojimo zaštititi sebe same, već je došlo vrijeme da se svi zalažemo oko ozdravljenja našeg društva i našeg planeta, stvarajući temelje za pravedniji i mirniji svijet, ozbiljno predan traženju dobra koje će doista biti opće'', piše Papa u svojoj Poruci za Svjetski dan mira koji će se slaviti 1. siječnja 2023.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: