Rektor Tanjić: "Pontifikat pape Franje bio je dobar izazov za nas, teologe"
"Mislim da je to dobro jer potrebno je da se i nas, teologe, dovede u pitanje."

U najnovije izdanje Izdvojenog, u četvrtak 24. travnja, stigao je rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta, prof. dr. sc. vlč. Željko Tanjić, koji je s voditeljicom Tanjom Maleš razgovarao o teologiji pape Franje.
"Sigurno da je, nakon dvojice posljednjih papa koji su bili teolozi i filozofi, papa Franjo bio iznimka jer nije bio akademski teolog. Naravno da je završio teologiju te da je, kao pastir Crkve, bio i teolog, ali ne u onom akademskom smislu.
No, to ne znači da Papa nije ostavio trag u teologiji. Dalo se primijetiti da je Papa imao jednu teološku viziju te da je gajio ljubav prema teologiji, kao što je često imao i svoje otklone te želje da se teologija mijenja, stoga je zazirao od te akademske teologije.
Naravno, mi smo – kao teolozi – takve izjave znali promatrati kroz određeno neslaganje. Ali, i nama su te Papine izjave bile izazov. Mislim da je to dobro jer potrebno je da se i nas, teologe, dovede u pitanje.
Zašto da ne? Ako se puno toga preispituje, zašto se ne bi preispitivali teologija i teolozi? Nismo mi ništa posebno zaštićeni. Mislim da je pontifikat pape Franje bio jedan dobar izazov za sve nas.
Papa je bio teolog koji je izrastao na teologiji naroda, koju je razvijao i njegov zemljak – teolog Scannone, koji je bitno utjecao na njegov život. (...) Teologija naroda polazi od temeljne istine naše vjere izrečene na II. vatikanskom koncilu, a ona se odnosi na rečenicu koja konstatira da je Crkva narod Božji.
Svi smo mi Crkva. Iako to na prvu može djelovati kao parola ili floskula, to je uistinu i od početka tako. Svi mi, po krštenju, imamo svećeničko, proročko i kraljevsko dostojanstvo. Svi mi dijelimo isto temeljno dostojanstvo, isti dar Duha Svetoga“, istaknuo je vlč. Tanjić.
Cijelu emisiju pogledajte u videozapisu ispod.