Uloga hrabrog pape Ivana Pavla II. i snažne poljske Crkve u rušenju komunizma

Uloga hrabrog pape Ivana Pavla II. i snažne poljske Crkve u rušenju komunizma

Uz 17. obljetnicu smrti sv. Ivana Pavla II., u emisiji "Izdvojeno" ugostili smo povjesničara, prof. dr. Miroslava Akmadžu, s kojim smo razgovarali o tome kakav je Karol Józef Wojtyła bio kao 264. poglavar Katoličke crkve.

Autor
Laudato/J.J.
Fotograf
Laudato/G.O.
Objavljeno:
 
01.04.2022 20:39

 

Podsjetimo, 2. travnja 2005. dugom cestom "koja vodi sve do raja", svom nebeskom Ocu uputio se papa Ivan Pavao II., a kakav je on bio, najbolje govori podatak da su na ogromnom skupu vjernika u Rimu, posebice kada je bio njegov sprovod, nazočni vjernici uzvikivali: "Santo subito! / Odmah svetac!" Sedamnaest godina nakon njegove smrti, i dalje se rado molitvama utječemo ovom velikom prijatelju hrvatskog naroda.

– Život Karola Wojtyłe bio je vezan uz komunizam, i uz početak i uz rušenje komunizma u Poljskoj. No, poljska Crkva bila je najjača u tom vremenu. Tako snažni staljinistički komunizam koji je kod nas trajao kratko, u Poljskoj je trajao cijelo vrijeme, ali Crkva se nije dala pokoriti – rekao je naš sugovornik. 

Iako Wojtyła u početku nije bio jedan od aktera tih događanja, on je borbu protiv komunizma zdušno priveo kraju, nastavivši tako djelo svoga ‘učitelja’, kardinala Stefana Wyszynskog.

– Sve je krenulo s istoka. Rušenje komunizma koji je došao s istoka, opet je krenulo s istoka. A da bi se nešto rušilo, onaj tko ruši, mora biti snažan. Poljska Crkva bila je snažna, Wojtyła je bio snažan i zato su uspjeli. Oni su odigrali bitnu ulogu u tome procesu, bez obzira na političku snagu i moć Sjedinjenih Država i Sovjetskog Saveza. Ovaj proces netko je morao uzdrmati da bi on došao do kraja – istaknuo je Akmadža pa dodao da upravo toga nedostaje u današnjem svijetu. 

– Nedostaje tako mirnih, a odlučnih ljudi koji imaju autoritet u masama, kojima narod mora i želi vjerovati. To nepovjerenje guši i uništava nadu u čovjeku – kazao je naš sugovornik.

U skladu sa svojim znamenitim riječima "Ne bojte se", papa Ivan Pavao II. najprije se odlučno uhvatio u koštac s komunizmom, a želeći donijeti svijetu poruku nade, krenuo je i sa svojim putovanjima diljem svijeta. Akmadža je pritom posebno istaknuo treći Papin posjet Hrvatskoj, koji je nazvao činom stvarne ljubavi prema Hrvatskoj, s obzirom na to da se radilo o stotom putovanju Ivana Pavla II. 

– Dolazi u teškim uvjetima, već jako bolestan, ali žrtvuje se i dolazi te nam kaže: "Ja vas stvarno volim, želim biti s vama." To je mogao doživjeti rijetko koji narod i mi smo sretni zbog toga. To samo potvrđuje koliko je on cijenio hrvatski narod i hrvatsku vjeru, koliko je vjerovao u ovaj narod. Jesmo li ga mi razočarali ili nismo, e, to je drugo pitanje – zaključio je Miroslav Akmadža. 

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: