Uloga hrabrog pape Ivana Pavla II. i snažne poljske Crkve u rušenju komunizma
Uz 17. obljetnicu smrti sv. Ivana Pavla II., u emisiji "Izdvojeno" ugostili smo povjesničara, prof. dr. Miroslava Akmadžu, s kojim smo razgovarali o tome kakav je Karol Józef Wojtyła bio kao 264. poglavar Katoličke crkve.
Podsjetimo, 2. travnja 2005. dugom cestom "koja vodi sve do raja", svom nebeskom Ocu uputio se papa Ivan Pavao II., a kakav je on bio, najbolje govori podatak da su na ogromnom skupu vjernika u Rimu, posebice kada je bio njegov sprovod, nazočni vjernici uzvikivali: "Santo subito! / Odmah svetac!" Sedamnaest godina nakon njegove smrti, i dalje se rado molitvama utječemo ovom velikom prijatelju hrvatskog naroda.
– Život Karola Wojtyłe bio je vezan uz komunizam, i uz početak i uz rušenje komunizma u Poljskoj. No, poljska Crkva bila je najjača u tom vremenu. Tako snažni staljinistički komunizam koji je kod nas trajao kratko, u Poljskoj je trajao cijelo vrijeme, ali Crkva se nije dala pokoriti – rekao je naš sugovornik.
Iako Wojtyła u početku nije bio jedan od aktera tih događanja, on je borbu protiv komunizma zdušno priveo kraju, nastavivši tako djelo svoga ‘učitelja’, kardinala Stefana Wyszynskog.
– Sve je krenulo s istoka. Rušenje komunizma koji je došao s istoka, opet je krenulo s istoka. A da bi se nešto rušilo, onaj tko ruši, mora biti snažan. Poljska Crkva bila je snažna, Wojtyła je bio snažan i zato su uspjeli. Oni su odigrali bitnu ulogu u tome procesu, bez obzira na političku snagu i moć Sjedinjenih Država i Sovjetskog Saveza. Ovaj proces netko je morao uzdrmati da bi on došao do kraja – istaknuo je Akmadža pa dodao da upravo toga nedostaje u današnjem svijetu.
– Nedostaje tako mirnih, a odlučnih ljudi koji imaju autoritet u masama, kojima narod mora i želi vjerovati. To nepovjerenje guši i uništava nadu u čovjeku – kazao je naš sugovornik.
U skladu sa svojim znamenitim riječima "Ne bojte se", papa Ivan Pavao II. najprije se odlučno uhvatio u koštac s komunizmom, a želeći donijeti svijetu poruku nade, krenuo je i sa svojim putovanjima diljem svijeta. Akmadža je pritom posebno istaknuo treći Papin posjet Hrvatskoj, koji je nazvao činom stvarne ljubavi prema Hrvatskoj, s obzirom na to da se radilo o stotom putovanju Ivana Pavla II.
– Dolazi u teškim uvjetima, već jako bolestan, ali žrtvuje se i dolazi te nam kaže: "Ja vas stvarno volim, želim biti s vama." To je mogao doživjeti rijetko koji narod i mi smo sretni zbog toga. To samo potvrđuje koliko je on cijenio hrvatski narod i hrvatsku vjeru, koliko je vjerovao u ovaj narod. Jesmo li ga mi razočarali ili nismo, e, to je drugo pitanje – zaključio je Miroslav Akmadža.