Večeras u emisiji 'Izdvojeno': Godinu dana od potresa u Zagrebu

Večeras u emisiji 'Izdvojeno': Godinu dana od potresa u Zagrebu

Foretić se prisjetio kako su se mnogi u početku osjećali zbunjeno. Nitko sa strane nije mogao predočiti o kakvim je točno štetama riječ.

Autor
Laudato/D.R.
Fotograf
Laudato
Objavljeno:
 
22.03.2021 21:04

 

Prošlo je točno godinu dana od potresa koji je u 6 sati i 24 minute pogodio Zagreb. Oštećeni su mnogi domovi, vrijedna sakralna, kulturno-povijesna i graditeljska baština, a potres je nažalost odnio i jedan mladi ljudski život. Simbol grada, zagrebačka katedrala, također je pretrpjela ozbiljnu štetu, a snimke i fotografije srušenog vrha njezina južnog tornja brzo su obišle Hrvatsku i svijet.

U večerašnjoj emisiji prisjetili smo se kako su izgledali ti dani, kako je tekla priprema i izvedba operacije uklanjanja sjevernog tornja katedrale koja je uslijedila, ali i pokušati doznati odgovor kada će zagrebačka katedrala vjernicima ponovno otvoriti svoja vrata.

U studiju je gostovao Damir Foretić, glavni projektant obnove zagrebačke katedrale od 1993. godine, a na samom početku pušten je prilog koji je podsjetio na to kako je Zagreb izgledao tog dana i danima nakon potresa.

Foretić se prisjetio kako su se mnogi u početku osjećali zbunjeno. Nitko sa strane nije mogao predočiti o kakvim je točno štetama riječ. Foretić je ubrzo otišao u Zagreb i vidio situaciju na licu mjesta.

– Otišao sam u sakristiju zagrebačke katedrale i vidio kako je križna ruža pala ispred vrata od sakristije koja je napravila krater u podu. U samoj sam katedrali vidio pukotine žbuke, južni dio zvonika i ostalo. Jedino mi je bila nepoznanica gdje je bio vrh tornja, ali kasnije smo pronašli – prisjetio se.

Odmah su se organizirali i opremili kako bi vidjeli kolika je stvarna šteta i što učiniti kao profesionalni djelatnik. U emisiji je detaljno pojasnio na koji su način posljednjih godina radili na obnovi katedrale, dodajući kako ta obnova nije mogla spriječiti bilo kakva oštećenja, ali je spriječila veća oštećenja. Također je detaljno opisao na koji će se način odraditi nova obnova.

– Teško je odrediti koliko je procijenjena šteta. Mislim da će obnova koštati više od 100 milijuna kuna. Treba napraviti veliki posao, najprije vidjeti način na koji će se učvrstiti, pa onda i krenuti u daljnje radove – kazao je Foretić. 

U emisiju se uključio pukovnik Miroslav Car, načelnik Stožera Inženjerijske pukovnije, koji je sudjelovao u skidanju tornja zagrebačke katedrale. 

– Za zahvat nije trebalo mnogo vojnika, koliko je trebalo stručnosti. U svemu smo angažirali četiri pripadnika koja su radila na dijelu tornja. Jedan je bio zadužen za pripremu postavljanja eksploziva, kolega i ja radili smo pripremu za samu izvedbu, dok je četvrti vojnik vodio brigu o logistici – rekao je pukovnik Car detaljno pojasnivši cijelu operaciju.

Car i Foretić također su se prisjetili kako je u nekoliko slučajeva smetao vjetar. Premda je na tlu bilo mirno, na visini od stotinjak metara i malen vjetar radnicima je znao stvarati problem. Zbog toga je operacija skidanja zvonika bila nekoliko puta i odgođena, no na kraju su i vremenske prilike bile prikladne za uspješno izvršavanje operacije.

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: