Vjera i financije
U večerašnjoj emisiji ''Izdvojeno'' razgovarali smo o financijskoj pismenosti te o odnosu vjernika prema novcu.
Financijsku pismenost definiramo kao kombinaciju informiranosti, znanja, vještina, stavova i ponašanja potrebnih za donošenje ispravnih financijskih odluka za ostvarenje individualne dobrobiti. No, imamo li osnovno financijsko znanje koje nam je potrebno za funkcioniranje u današnjem okruženju, znamo li raspolagati svojim novcem i smijemo li moliti za više novca ili materijalnog dobra? Trebamo li djecu učiti kako se odnositi prema novcu? U emisiji ''Izdvojeno'' odgovore na ova pitanja ponudili su: Marina Ralašić, predsjednica Instituta za financijsko obrazovanje ''Štedopis'', te pater Mijo Nikić, psiholog i teolog.
Marina Ralašić istaknula je važnost preventivnog djelovanja, napose kod mladih ljudi koji su među populacijom najmanje financijski pismeni. Naglasila je i važnost posjedovanja džeparca kod djece i mladih, jer na taj način upoznaju svijet financija i počinu planirati kako utrošiti novac koji posjeduju.
– Edukacija o financijama stječe se već od najranije dobi. Važno je da štednja postane rutina, baš kao što je to pranje zubi – kazala je Ralašić.
Na kraju emisije o odnosu vjere i novca govorio je p. Mijo Nikić. Kazao je da trebamo mudro koristiti svoje talente. U skladu s tim, ako netko ima dobar osjećaj za posao, potrebno je da svoje bogatstvo iskoristi za dobro te da pomaže potrebitima. Pater Nikić smatra kako nije grijeh biti bogat, ali ne smijemo se dati zavesti bogatstvom. Na koncu, uvijek nam Bog treba biti na prvome mjestu.
U emisiji smo imali priliku pogledati i video mladog vjeroučitelja koji je uz pomoć citata iz Svetog pisma pokušao približiti odnos vjere i novca.
Pogledajte cijelu emisiju i doznajte kako na bolji i kvalitetniji način raspolagati novcem.