Božićno slavlje u bazilici sv. Kvirina u Sisku
Svečanu svetu Misu na svetkovinu Božića predslavio je u bazilici sv. Kvirina u Sisku biskup Vlado Košić.
Svečanu svetu Misu na svetkovinu Božića predslavio je u bazilici sv. Kvirina u Sisku biskup Vlado Košić u zajedništvu s rektorom bazilike, preč. Robertom Jakicom, vlč. Hrvojem Zovkom i župnim vikarom Kristijanom Pezićem.
Na početku homilije biskup je okupljenima čestitao Božić te se osvrnuo na čitanje iz Knjige proroka Izaije koji naviješta mesijanska vremena i govori o dolasku Pomazanika Gospodnjega koji će donijeti mir i radost svemu narodu.
''Pobožni Židovi, čitajući ove riječi proroka Izaije, gajili su nadu da će Mesija možda doći dok su oni još živi. Svakako, vjerovali su da će Mesija doći. I iščekivali su da će donijeti radost svemu Izraelu, da će On donijeti mir svome narodu te da će svi vidjeti spasenje Božje.Ta nada imala je dakle temelj u objavljenoj Božjoj riječi. Međutim, židovski narod, u okolnostima potlačenosti od Rimljana i u izgubljenoj državnosti, želio je da Mesija bude i narodni i politički vođa koji će osloboditi Židove i uspostaviti ponovno slavu Davidova kraljevstva. Mi Hrvati znamo koliko je to važno, živjeti u svojoj zemlji slobodan, osloboditi se od jarma tuđinca. Zato su naši najbolji sinovi i kćeri dali živote. Pa ipak. Smisao iščekivanja Mesije i Njegov dolazak nije samo u slobodi od tuđinca i neprijatelja, u uspostavi zemaljskog kraljevstva. Njegov dolazak ima polučiti nutarnju slobodu od svakog grijeha, On želi uspostaviti duhovno nebesko Kraljevstvo. O tome su također proroci govorili i pripremali narod na tu duhovnu dimenziju mesijanskog vremena.''
Govoreći o pročitanom Evanđelju po Ivanu, biskup je podsjetio na Apostolove riječi koji kaže da je Riječ koju je Bog poslao k nama postala čovjekom: ''I Riječ tijelom postade i nastani se među nama''.
''Grčku riječ 'logos' prevodimo kao 'riječ', 'misao' i 'smisao'. Ta je riječ u svim znanostima, npr.: psiho-logija, antropo-logija, bio-logija, teo-logija. To su, dakle, znanosti o duši, o čovjeku, o životu i o Bogu. Osim značenja riječi i misli, odnosno znanstvene misli, 'Logos' ima značenje i smisla. Tako bismo mogli prevesti Ivanov tekst: 'U početku bijaše Smisao i Smisao bijaše u Boga i Smisao bijaše Bog'. Zar nije danas gotovo dominantno traženje smisla? Zašto se drogiraju mladi, zašto mnogi utapaju svoju tugu u alkoholu, zašto vlada tolika depresija među ljudima, zar to nije zato što ne nalaze u životu smisla? A Smisao je među nama: to je Isus Krist, utjelovljeni Sin Božji, te možemo reći: 'I Smisao tijelom postade i nastani se među nama'. Daljnji evanđeoski tekst donosi nove pojmove: život i svjetlo: '…Svemu što postade u njemu bijaše život, i život bijaše ljudima svjetlo; i svjetlo u tami svijetli i tama ga ne obuze… Svjetlo istinsko koje prosvjetljuje svakog čovjeka dođe na svijet.' Nije li upravo smisao život i svjetlo? Tko, naime, pronalazi i ima smisao, taj živi puni život, koji kao svjetlo pobjeđuje tamu. On je Svjetlo istinsko jer svakog čovjeka, koji ga prihvaća i otvara mu se, ispunja smislom i daje mu da dobro vidi i ljude, i događaje, i sadašnjost, i prošlost i budućnost.
Biskup je poručio i kako u svijetu ima toliko besmisla, tame i zabluda, pa ipak postoji Smisao i Svjetlo, Krist naš i Spasitelj.
''On je blizu, nije više daleko, došao je među nas i nikad nas više nije napustio. U Beču je u prošlom stoljeću psihoterapeut Emanuel Frankl ustanovio novu psiho-terapiju, terapiju smislom. Nazvao ju je logoterapijom. U biti, njegov se stav svodi na to da onaj koji u životu nađe svoj smisao pobjeđuje svaku nevolju i nadvladava teškoće. Osobno je bio u logoru Auschwitz kao zatočenik i promatrao je zatvorenike te zaključio da su u većem broju iz tog užasnog i ponižavajućeg logora izišli oni koji su imali nekoga tko ih je čekao i za koga su živjeli i borili se. To je bio njihov smisao. Međutim, oni koji nisu pronalazili smisla i nisu se borili, podlijegali su te umirali. Nije li tako i s nama? I mi trebamo pronaći smisao svoga života i blago nama ako u Isusu, koji se za nas rodio i utjelovio Božju Riječ i Smisao, pronađemo svoj smisao života. Kada nas On vodi, sigurno pronalazimo put i cilj na tom putu'', zaključio je biskup.
Nakon popričesne molitve okupljene je pozdravio i čestitao im Božić preč. Jakica, zaželjevši svima, a posebno onima u potrebi obilje Božjeg blagoslova u ove dane.
Misno slavlje animirao je Zbor bazilike, a uveličali su ga i sisački bogoslovi. Nakon svete Mise biskup je ispred jaslica blagoslovio djecu ove župe i njihove roditelje.