Kardinal Bozanić: "Duh Sveti već je odabrao onoga tko će voditi Crkvu"
Donosimo (tekstualno) dijelove razgovora koji smo vodili s kardinalom Bozanićem.

Kardinal Josip Bozanić, zagrebački nadbiskup u miru, gostovao je na Laudato televiziji povodom smrti pape Franje. Kardinal Bozanić u opširnom je intervjuu otkrio kako je saznao za smrt pape Franje, kakve ga uspomene vežu uz njega s kojim se više puta susretao i po čemu će pamtiti Franjin pontifikat. Pobliže je opisao proces konklava na kojima će, zajedno s drugim kardinalima izbornicima, birati novog Papu.
Kardinal Bozanić: "Smrt pape Franje zatekla me je nakon povratka sa svete Mise"
Vijest o smrti Svetog Oca Franje kardinal Bozanić saznao je nakon što je odslužio svetu Misu. Po povratku u sobu dočekale su ga mnogobrojne poruke, a smrt pape Franje kardinala Bozanića neugodno je iznenadila.
"Sigurno da takve vijesti pogađaju i iznenađuju, tim više što se to dogodilo dan nakon što smo ga na Uskrs gledali na televiziji kako pozdravlja vjernike", rekao je kardinal Bozanić te nastavio: "Razne misli mi se miješaju. Mogu reći da je to trenutak koji čovjeka potiče na molitvu za Papu da mu Bog udijeli ono milosrđe o kojem je on toliko govorio i za koje je svjedočio".
Kardinal Bozanić prisjetio se susreta s Papom s kojim ga poznanstvo veže još iz razdoblja Papine nadbiskupske službe u Argentini.
"Prvi put sam se s njim susreo u četiri oka kad sam bio u Argentini 2001. godine. Kratko sam se javio njemu kao nadbiskupu i kardinalu, a on mi je odmah odgovorio da je spreman susresti se. Bio sam tada u njegovu domu gdje smo razgovarali, interesirao se za Crkvu u Hrvatskoj i u Zagrebu, a jedna od tema bili su nam i Hrvati u Argentini. Taj susret ostavio je sjećanje blizine, jednostavnosti i neposrednosti", otkrio je kardinal Bozanić. Osim susreta u Argentini, kardinal Bozanić susretao je u više navrata papu Franju na kardinalskim sastancima u Rimu. Kardinal Bozanić iz vlastitog iskustva govorio je o tome kako se papa Franjo nije pretjerano volio isticati i "gurati", ali ostavljao je dojam čovjeka koji sve pažljivo prati. Osim na kardinalskim sastancima, kardinal Bozanić i papa Franjo zajedno su bili i na konklavama 2005. i 2013. godine.
"Susret s njim uvijek je plijenio neposrednošću. Papa Franjo bio je čovjek koji pamti detalje i koji ima dobro pamćenje", kazao je kardinal Bozanić.
Kardinal Bozanić: "Papa Franjo Crkvu je približio mnogima"
Smrt pape Franje očekivano je prilika da se saberu dojmovi njegova pontifikata koji je trajao 12 godina. Kardinal Bozanić smatra da je papa Franjo bio dobar komunikator koji je vješto komunicirao s narodom u Crkvi i izvan nje. Osim toga, papa Franjo Crkvu je približio mnogima.
"Papino djelovanje obilježilo je Crkvu. On je svojim radom i svojim nastupima obilježio jedno razdoblje Crkve i ostavio baštinu za budućnost. Rekao bih da je papa Franjo bio čovjek gesta, čovjek koji je na taj način, kao dobar komunikator, komunicirao s narodom u Crkvi i izvan nje. Tako da je on, na stanovit način po toj svojoj karizmi, Crkvu približio mnogima. On je čovjek koji je sebe predstavio kao da dolazi s kraja svijeta i dao naglaske na periferije: geografske, egzistencijalne, ali i crkvene", rekao je kardinal Bozanić.
U tom smislu kardinala Bozanića papa Franjo podsjetio je na blaženog Alojzija Stepinca koji je također u svoje vrijeme išao na periferiju grada Zagreba i gradio crkve.
Papa je, slažu se svi, bio veliki promicatelj milosrđa, a s tim se slaže i kardinal Bozanić koji u Papinu odlasku pred Nedjelju Božjeg milosrđa vidi snažnu simboliku.
"Papa Franjo tijekom svog pontifikata bio je vjerni propovjednik i promicatelj Božjeg milosrđa. Bit će pokopan dan prije Nedjelje Božjeg milosrđa – kao da je Bog s neba potvrdio njegovo djelovanje", rekao je Bozanić o papi Franji od kojega se posljednjih dana biranim riječima i proglašenjima Dana žalosti opraštaju države diljem svijeta.
Kardinal Bozanić: "Duh Sveti već je odabrao onoga tko će voditi Crkvu"
Kardinal Bozanić ususret Papinu sprovodu putuje u Rim, a ostat će ondje i na konklavama na kojima će kao jedan od kardinala izbornika birati novog poglavara Crkve.
"Idem u Rim i vratit ću se kad završe konklave. U Vatikanu se već održavaju kongregacije na kojima trebam biti i u subotu ću sudjelovati na sprovodu na Trgu svetog Petra", kazao je kardinal Bozanić koji je u nastavku opisao što nam predstoji u razdoblju pred nama.
"Kad prođe sprovod, počinju kongregacije na kojima se razgovara o Crkvi u današnjem trenutku i o tome kakav Papa je potreban Crkvi današnjice. Nakon toga slijede konklave koje započinju Misom za izbor novog Pape, koju predvodi dekan Kardinalskog zbora, i na toj Misi sudjeluju svi kardinali, i izbornici i oni koji su navršili 80 godina. Potom, u popodnevnim satima, između 16 i 17 sati, okupljaju se kardinali izbornici i idu u procesiji pjevajući litanije Svih svetih prema Sikstinskoj kapeli. Ondje slijedi molitva i obećanje svih izbornika da će glasati po svojoj savjesti te nakon govora jednog kardinala koji je navršio 80 godina, i potom njegova izlaska, započinju konklave koje traju do izbora novog Pape", opisao je kardinal Josip Bozanić.
Kardinal Bozanić: "Crkvi je uvijek potreban kontinuitet koji nije zatvoren"
Kardinal Bozanić jedan je od malobrojnih kardinala kojima će ovo biti već treće konklave. U njima je sudjelovao 2005. prilikom izbora Benedikta XVI. i 2013. kada je izabran papa Franjo.
"Dobro se sjećam prvih konklava na kojima sam sudjelovao 2005. godine. Na tim je konklavama bio prisutan tek jedan kardinal s prethodnim iskustvom na konklavama. To je bio kardinal Ratzinger", rekao je kardinal Bozanić.
Ovoga puta, otkriva kardinal, bit će 28 ili 29 kardinala s iskustvom na konklavama. Na konklavama je, otkriva kardinal Bozanić, najvažnija molitva, i to ne samo onih koji biraju novog Papu nego i svih vjernika.
"Za vrijeme konklava najvažnija je molitva. Kroz molitvu na konklavama mogu sudjelovati i oni koji nisu fizički unutra u Sikstinskoj kapeli jer je potrebno da svi zajedno molimo za izbor novog Pape i da na neki način svi zajedno pokušamo pronaći onoga koga je Duh Sveti već odabrao da vodi Crkvu u narednim vremenima."
Za kraj razgovora kardinal Bozanić otkrio je u kojem smjeru treba, kako on smatra, ići Crkva u narednom vremenu.
"Crkvi je uvijek potreban kontinuitet koji nije zatvoren", rekao je kardinal Bozanić koji je optimističan jer ističe da nas prošlost uči da je svaki izbor novog Pape donio nastavak kontinuiteta uz određene novosti, a to je bogatstvo i ljepota Crkve.