Mons. Uzinić: 'Bili proganjani ili ne, kršćani uvijek nastavljaju ljubiti'

Mons. Uzinić: 'Bili proganjani ili ne, kršćani uvijek nastavljaju ljubiti'

Sv. Stjepan prvi je u nizu onih koji su pokazali da se ono o čemu je Isus govorio ostvaruje, ali i kako na to što nam se događa treba odgovarati.

Autor
Laudato/D.R.
Fotograf
Dubrovačka biskupija
Objavljeno:
 
27.12.2020 11:26

 

Na blagdan sv. Stjepana Prvomučenika, 26. prosinca, apostolski upravitelj Dubrovačke biskupije, mons. Mate Uzinić, riječki nadbiskup koadjutor, predslavio je Euharistiju u crkvi Domino u Dubrovniku, u kojoj se Mise slave samo u božićnom vremenu i u kojoj je kao dubrovački biskup nastojao svake godine predslaviti barem jednu Misu, piše Dubrovačka biskupija

U propovijedi je nadbiskup Uzinić podsjetio na progone kršćana danas u svijetu te  je potaknuo vjernike da u svojim svakodnevnim životnim situacijama odgovaraju poput sv. Stjepana, svjedočeći Isusa Krista i praštajući.

Evanđeoski ulomak iz Matejeva evanđelja rekao nam je koja je sudbina nas kršćana, Isusovih učenika, primijetio je na početku propovijedi mons. Uzinić. Isus nam nije rekao da će nas svi cijeniti i da će nam u ovom svijetu biti dobro, nego da će nas progoniti, ubijati, mučiti. Ali, istovremeno je pozvao na ustrajnost u slijeđenju onih vrijednosti koje nam je On svojim životom pokazao i riječima posvjedočio.

– Sv. Stjepan prvi je u nizu onih koji su pokazali da se na nama kršćanima ostvaruje ono o čemu je Isus govorio, ali i kako na to što nam se događa treba odgovarati. On i njegov primjer ogledni je model koji pokazuje na koji se način kršćani moraju ponašati u svim situacijama, a osobito u situacijama progonstva. On je samo prvi u nizu, nije posljednji – kazao je nadbiskup Uzinić.

Nadbiskup je zatim dodao kako su tijekom 250 godina kršćani proganjani i ubijani, uključujući i sv. Vlaha. No, ni nakon toga progoni i ubojstva nisu prestali, a nastavljaju se i u ovom vremenu.

Mons. Uzinić to je ilustrirao naslovima iz medija koje je autor skupio na jednom mjestu, a koji opisuju kakva je situacija po tom pitanju danas. Neki od tih naslova glase: Kršćanka osuđena na smrt živi na tajnoj lokaciji u Kanadi, islamisti i dalje prijete; I dalje nepoznata sudbina otetih sjemeništaraca; Ovo je 27. svećenik ubijen u Meksiku u posljednjih 7 godina; Pokolj u Nigeriji: Islamisti usmrtili 17 kršćana; Papa: 'Danas ima više mučenika nego u prvim stoljećima'; U Etiopiji ubijeno 6 svećenika, spaljene crkve; Pakistan: ubijen adolescent zbog izjave da je kršćanin.

– To su samo neki od naslova medija ovog našeg povijesnog trenutka, koji govore da se ono što se događalo Stjepanu i mnogim drugima nakon njega, ono o čemu je Isus govorio u pročitanom Evanđelju nastavlja događati i danas – rekao je nadbiskup koadjutor.

Nadbiskup je dodao kako sve te podatke ne navodi samo zato da bi nama kršćanima, Crkvi, posvijestio ono što se našoj braći i sestrama čini, iako je i to važno. Važno je osvješćivati kako bismo onda sa svoje strane pokušavali, onoliko koliko možemo, a nažalost ne možemo puno, pomoći onima koji su progonjeni.

– Ono što nam danas svojim primjerom pokazuje sv. Stjepan, a pokazao je to Isus Krist, jest da trebamo nastaviti ljubiti. Ljubiti i svoje neprijatelje. Nastaviti ljubiti do kraja. Iz te ljubavi onda se može dogoditi ono što se dogodilo sv. Stjepanu, i što ga je od žrtve učinilo mučenikom – poručio je mons. Uzinić.

Propovijed je završio molitvom: Gospodine Isuse, primi duh moj. Gospodine Isuse, primi naš duh. I ne uzmi ni nama, ali ni drugima, ono zlo koje smo možda počinili ili su nama počinili, za grijeh, nego nas sve obgrli svojom ljubavlju i pridruži sv. Stjepanu i drugim mučenicima na nebesima.

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Biskupije

Još iz rubrike: