Nadbiskup Kutleša: "Najveće poštovanje Papi možemo iskazati ako živimo ono što nas je učio"

Nadbiskup Kutleša: "Najveće poštovanje Papi možemo iskazati ako živimo ono što nas je učio"

“Njegova jednostavnost, poniznost i blizina ostaju nam kao baština."

Autor
IKA/Laudato/L.M.
Fotograf
Laudato
Objavljeno:
 
23.04.2025 10:37

 

O životu, nasljeđu i duhovnom značaju Svetog Oca Franje u razgovoru za Laudato TV, za emisiju "Izdvojeno", govorio je zagrebački nadbiskup i metropolit te predsjednik Hrvatske biskupske konferencije (HBK) mons. Dražen Kutleša, koji je izrazio osobnu zahvalnost i duhovno poštovanje prema Papi.

Smrt pape Franje, 266. nasljednika svetoga Petra, duboko je potresla Katoličku crkvu i njezine vjernike diljem svijeta. U vremenu koje traži svjedoke autentičnosti, papa Franjo ostao je trajni znak evanđeoske blizine, čovjek koji je Crkvi i svijetu vraćao ljudskost. Njegov pontifikat obilježila je jednostavnost, blizina čovjeku i neumorno zalaganje za siromašne, marginalizirane i za obnovu duhovnog lica Crkve.

“Smrt je uvijek nepozvani gost, čak i kad je očekivana. Iako smo posljednjih mjeseci pratili Papino zdravstveno stanje, i bili svjesni njegove dobi i poteškoća, trenutak smrti uvijek nas iznenadi. Tako je i sada, jer ne gubimo samo poglavara Katoličke crkve, već i pastira koji nas je svojom prisutnošću hrabrio i vodio. Njegov odlazak pogodio je cijelu Crkvu, ali nas istovremeno potiče na molitvu, zahvalnost i nadu u uskrsnuće'', kazao je na početku nadbiskup Kutleša.

Istaknuo je da papa Franjo nije bio samo poglavar, već i simbol jedinstva Crkve, čovjek koji je znao slušati, razumjeti i donositi poruke koje su doticale srce.

“Osobno sam imao milost susresti ga više puta, a njegova otvorenost i srdačnost ostali su mi duboko urezani u sjećanje. Njegova jednostavnost bila je izraz veličine, a njegova poniznost snaga koja nadahnjuje. Posebno sam mu zahvalan jer me je imenovao nadbiskupom Splitsko-makarske nadbiskupije, a potom i zagrebačkim nadbiskupom”, dodao je.

Govoreći o teološkim i pastoralnim naglascima pontifikata, Kutleša je izdvojio Papinu predanost milosrđu, siromaštvu i ekologiji.

“Godina milosrđa koju je proglasio 2015. bila je poziv da se Crkva vrati svojoj srži – da bude dom milosrđa za svakog čovjeka. Govorio je o Crkvi siromašnoj i za siromašne, o potrebi da pastiri mirišu po svojim ovcama, da budu blizu ljudima, da ne promatraju svijet svisoka, već da se susreću s onima koji trpe. Bio je vjeran svome poslanju i dosljedan evanđeoskoj poruci”, naglasio je nadbiskup.

Posebno se osvrnuo i na Papinu brigu za okoliš, sadržanu u enciklici Laudato si’, kao i na njegovu posljednju encikliku C’est la confiance (Dilexit nos), koju naziva duhovnim testamentom.

“Ta enciklika snažno me se dojmila. Papa nas poziva da se vratimo srcu, da obnovimo onu ljudsku i kršćansku osjećajnost koju smo, čini se, kao društvo izgubili. Poziva na jednostavnost, razboritost i vjeru”, rekao je mons. Kutleša, dodavši kako mu se čini da današnji čovjek sve češće trči za velikim idejama, zaboravljajući temeljne vrijednosti.

U povodu smrti Svetog Oca, Zagrebačka nadbiskupija organizirat će Misu zadušnicu na razini cijele nadbiskupije u četvrtak 24. travnja, a svaki svećenik pozvan je da prikaže svetu Misu za pokojnog papu Franju. Posebno značenje dobiva i iduća nedjelja, 27. travnja, kada se slavi Nedjelja Božjeg milosrđa – svetkovina koju je papa Franjo osobito promicao.

“Odredili smo da toga dana svaki svećenik u propovijedi posveti pažnju papinskoj službi i u molitvi preporuči papu Franju Božjem milosrđu, kojemu se cijelim srcem povjeravao i koje je neumorno propovijedao. Njegova ljubav prema milosrđu bila je autentična i duboka, a Božje milosrđe doživljavao je kao ključ duhovne obnove svijeta”, rekao je nadbiskup.

Zaključno, nadbiskup Kutleša pozvao je vjernike da ne ostanu samo u žalovanju, nego da žive ono što je papa Franjo naučavao.
“Crkva nastavlja svoje poslanje. Papa Franjo završio je svoje, ostavio nam je primjer i nadahnuće. Na nama je da budemo njegovi produženi glasovi i ruke. Kao što su apostoli nakon Isusova uzašašća nastavili širiti Radosnu vijest, tako i mi danas trebamo biti apostoli milosrđa, jednostavnosti i vjere. Najveće poštovanje Papi možemo iskazati ako živimo ono što nas je učio”, zaključio je nadbiskup Kutleša, pozvavši vjernike na molitvu i sjećanje na Svetog Oca, uz pouzdanje u Božje milosrđe i uskrsnu nadu.

“Njegova jednostavnost, poniznost i blizina ostaju nam kao baština. Najviše ćemo ga poštovati ako nastavimo njegovim putem”, zaključio je mons. Dražen Kutleša.

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Biskupije

Još iz rubrike: