U Pagu proslavljen blagdan Svetog Trna: 'Molimo Gospodina da iz našeg srca izvuče trn grijeha'

U Pagu proslavljen blagdan Svetog Trna: 'Molimo Gospodina da iz našeg srca izvuče trn grijeha'

Tičić je potaknuo da bismo kroz 'duhovne naočale' Kristova uskrsnuća trebali shvatiti i častiti moći Svetoga Trna kao znak Kristove pobjede.

Autor
Laudato/D.R.
Fotograf
Zadarska nadbiskupija
Objavljeno:
 
06.05.2021 16:02

 

Blagdan Svetog Trna, papinskom Autenticom potvrđene relikvije Trna koji je bio na glavi raspetoga Isusa Krista kada je naš Spasitelj na križnom putu i Golgoti podnio muku za otkupljenje svijeta, proslavljen je u utorak 4. svibnja u zbornoj crkvi Uznesenja BDM u Pagu. Večernje misno slavlje u paškoj župnoj crkvi predslavio je paški sin, don Dario Tičić, župnik Župe Uznesenja BDM na Belafuži u Zadru.

Sveti Trn bio je postavljen na glavni oltar u prezbiteriju crkve. Za tu prigodu javnog čašćenja, paški župnik i dekan, don Božo Barišić, donio je Sveti Trn iz paškog samostana benediktinki sv. Margarite, u čijem se samostanu Sveti Trn nalazi već šest stoljeća i koje su svih ovih stoljeća vlasnice i čuvarice Svetoga Trna te imaju i oficij Svetoga Trna. U svojoj samostanskoj kapeli pred Trnom, koludrice svakodnevno mole za dobro duša, Crkve, domovine i svijeta.  

– Časteći Sveti Trn, želimo zahvaliti Gospodinu za Njegovu žrtvu, za Njegovu muku, smrt i za dar Njegova uskrsnuća, koji je naš putokaz i naše svjetlo. Osjećam ganuće, radost i neznatnost pred tom tajnom koju čuvamo, pred tim darom kojeg imamo, kojeg smo dobili, kako pišu stare kronike, 1443. g. Koludrica Marija je Sveti Trn koji joj je donio njezin brat Ivan Tutnić darovala svom benediktinskom samostanu, gradu Pagu. Benediktinke su iz svoga staroga samostana iz staroga Paga, koji postoji gotovo tisuću godinu, donijele te svete moći sa sobom u samostan u novi Pag koji u svom kontinuitetu postoji šest stoljeća – rekao je don Dario u propovijedi.

Naglasivši da je presveta Euharistija iznad svih moći, iznad svih relikvija i darova, don Dario je podsjetio da Pag ima tri svetinje: Sveti Trn, čudotvorni Sveti Križ koji se tijekom Mise nalazio uz središte oltara i kip Majke Božje od Staroga grada.

– Te svete moći sveti su znakovi, znakovi svetoga, znakovi onostranosti. To su znakovi poziva da nismo stvoreni samo za ovu zemlju, nego da nakon ovoga svega postoji ono više, što je gore, gdje Krist sjedi zdesna Bogu – poručio je don Dario, govoreći u propovijedi naglašeno o činjenici Kristova uskrsnuća.

Tičić je potaknuo da bismo kroz 'duhovne naočale' Kristova uskrsnuća trebali shvatiti i častiti moći Svetoga Trna kao znak Kristove pobjede, Kristova uskrsnuća. Mi smo svojim grijesima zasadili taj Trn. I taj trn je Krista ranio.

– Molimo Gospodina da iz našeg srca izvuče trn grijeha, a u naše srce utakne trn svoje ljubavi. Ako budemo ranjeni ljubavlju Isusa Krista, onda ćemo i drugačije shvatiti i svijet oko sebe, svoje okolnosti i naše životne situacije. Bog je veći i jači od svakoga grijeha i zla – ohrabrio je don Dario.

Na kraju Mise, don Dario je prisutne blagoslovio Svetim Trnom koji se nalazi u staklenom cilindru, zamolivši zaštitu i Božji blagoslov cijeloj Hrvatskoj i svijetu na sve četiri strane.

Procesija sa Svetim Trnom održavana je u Pagu 500 godina, od 1445. do 1945. g., kada komunističke vlasti to više nisu dopustile. Nakon 74 godine, obnovljeno javno čašćenje Svetog Trna, kada je opet bio izložen puku u paškoj zbornoj i samostanskoj crkvi, održano je 4. svibnja 2019. g., piše Zadarska nadbiskupija.

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Biskupije

Još iz rubrike: