Zagrebački Caritas pružio priliku za bolji život za 60 studenata i mladih iz alternativne skrbi
Mladi su u kuću došli iz različitih životnih sredina te je svatko od njih na svoj način Caritasu zahvalan na pruženoj pomoći.
Kuća za mlade 'Da život imaju!' u Zagrebu, tijekom protekle tri godine rada pružila je izvrsne uvjete smještaja i kvalitetnih popratnih sadržaja za 60 mladih, uključujući one koji se trenutačno nalaze na smještaju.
Zagrebački Caritas istaknuo je kako su od spomenutog broja, 35 ih je slabijeg imovinskog statusa, koji nisu ostvarili pravo na dom, a preostalih 25, gotovo polovica, bili mladi iz alternativne skrbi, od kojih su neki studirali, a neki tražili svoje prvo zaposlenje i zatim marljivo radili.
Ravnateljica Caritasa, s. Jelena Lončar, s ponosom ističe da je dosad za njih 26 posredstvom Caritasa bila osigurana i dodatna financijska pomoć, zahvaljujući darovateljima sponzorima.
– Neki mladi uspiju dobiti gradske ili državne stipendije, ali za one koji to nisu uspjeli, Caritas pomaže pronalaženjem darovatelja – objašnjava ravnateljica Caritasa, pozivajući pritom pravne i fizičke osobe da stipendijama podrže ove mlade ljude, koji, predano studirajući, s velikom nadom gledaju u svoju budućnost.
Iako su mladi u ovu kuću došli iz različitih životnih sredina, pa je svatko od njih na svoj način Caritasu zahvalan na pruženoj pomoći, ono što je u njihovim izjavama zajedničko jesu vedrina i optimizam.
Studentica Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Justina (18), iz jednog mjesta nedaleko od Varaždina, u Kuću za mlade u Selskoj došla je 17. rujna ove godine, vikend prije početka Orijentacijskih dana na Pravnom fakultetu.
– Tijekom ova tri tjedna, koliko sam ovdje, osjećam se kao kod kuće, što je pravi blagoslov za moj život. Smještaj ovdje donosi mi mir i svijest o velikom blagoslovu koji mi je pružen, a s druge strane daje mi uvjete potrebne za osobni rast te motivaciju za rad i učenje – ne skriva zadovoljstvo Justina.
Caritasovo stručno osoblje raznim dodatnim sadržajima i uslugama nastoji osnažiti ove mlade ljude kako bi stekli sva znanja i vještine potrebne za samostalan život: usluge psihosocijalne podrške i savjetovanja, duhovne skrbi, pomoći u stručnom osposobljavanju kroz dokvalifikacije i prekvalifikacije, zajedničkog provođenje slobodnoga vremena, radionica osnaživanja, psihoterapije u suradnji s Caritasovim Obiteljskim savjetovalištem, pomoći pri zapošljavanju i rješavanju stambenog pitanja, edukacija financijskog opismenjavanja i komunikacijskih vještina. Dodatni sadržaji obogaćeni su i ponekom spontanom kulinarskom radionicom.