Mons. Vukšić: ''Dođi i vidi' kršćansko je i novinarsko pravilo'

Mons. Vukšić: ''Dođi i vidi' kršćansko je i novinarsko pravilo'

Naglasio je da se ove, godine povodom 55. svjetskog dana sredstava društvene komunikacije, papa Franjo obratio cijeloj svjetskoj javnosti potaknut riječima: 'Dođi i vidi'.

Autor
Laudato/D.R.
Fotograf
nedjelja.ba
Objavljeno:
 
27.09.2021 10:06

 

Predsjednik Vijeća za sredstva društvenih priopćivanja BK-a BiH, mons. Tomo Vukšić, nadbiskup koadjutor vrhbosanski i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u BiH, 26. rujna, na Svjetski dan medija, predslavio je euharistijsko slavlje u samostanskoj i župnoj crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije u Tolisi, izvijestio je katolički tjednik Nedjelja.

Osim toliškog župnika i gvardijana, fra Marija Jurića, u koncelebraciji su bili članovi Vijeća za medije BK-a BiH: ravnatelj mjesečnika Hercegovačke franjevačke provincije 'Naša ognjišta', fra Gabrijel Mioč; ravnatelj Radija Marije BiH, p. Mato Anić iz zajednice Družbe Isusove u Sarajevu; generalni tajnik Biskupske konferencije BiH i glavni urednik Katoličke tiskovne agencije BK-a BIH, mons. Ivo Tomašević; umirovljeni član franjevačkog bratstva u Tolisi, fra Marko Oršolić te vojni kapelan i župni vikar u Domaljevcu, fra Marinko Živković.

Na početku propovijedi nadbiskup Vukšić podsjetio je da se, u skladu s odlukom Biskupske konferencije BiH, Svjetski dan sredstava društvenih komunikacija u našim župama održava svake godine zadnje nedjelje mjeseca rujna. Započelo je svetom Misom u Mostaru 2014. te je nastavljeno u Sarajevu, Banjoj Luci, Tomislavgradu, Žepču, Drvaru i Potocima kod Mostara.

– Svjetski dan društvene komunikacije održava se već 55. godinu zaredom. Isto toliko puta su se rimski biskupi, posebnom porukom za tu prigodu, obratili cijeloj Katoličkoj Crkvi, kao i svakom njezinu članu ponaosob, ali i cijelomu svijetu, posebice vlasnicima, urednicima i svim djelatnicima u tom važnom području života suvremenoga svijeta. Naravno, obraćali su se također istovremeno i korisnicima njihovih poruka, ideja i informacija. I svake godine ta je poruka bila posvećena nekoj novoj temi, koja u prethodnom razdoblju nije bila sadržaj papinskih poruka – kazao je propovjednik.

Naglasio je da se ove godine, povodom 55. svjetskog dana sredstava društvene komunikacije, papa Franjo obratio cijeloj svjetskoj javnosti potaknut riječima: 'Dođi i vidi'.

– To su riječi koje je Isusov učenik Filip izgovorio Natanaelu, nakon što je ovaj izrazio sumnju da bi iz Nazareta, odakle je bio Isus, moglo uopće doći nešto dobro. To jest, Papa predlaže da bi oni koji posreduju informacije i ostale sadržaje, ako su vođeni pravilom istine i objektivnoga poznavanja stvari, trebali također iskustveno poznavati ono što priopćavaju. Kroz osobno iskustvo posebice je potrebito poznavati ljude da bi se o njima, njihovim životima, stvarnom stanju i potrebama moglo objektivno izvještavati. Odnosno, oni koji stvaraju i posreduju informaciju i služe se sredstvima društvene komunikacije, trebaju komunicirati tako da upoznaju ljude i situacije, o kojima izvještavaju. Upravo zato podnaslov njegove poruke glasi: 'Komunicirati susrećući osobe tamo gdje jesu i kakve jesu' – kazao je nadbiskup Tomo.

Uz to, podvukao je da svakom izričaju, koji želi biti jasan i iskren, i svakom opisu događaja koji želi biti vjeran onomu što se zbilo, treba prethoditi odlazak na mjesto događaja i izravno iskustvo izvjestitelja. 'Dođi i vidi!', što je, primijetio je, osim što je način svake istinske ljudske komunikacije, pravilo koje vrijedi također u redovitom propovijedanju Crkve.

– To je način na koji se kršćanska vjera prenosi od njezina samoga početka. Ona se širi osobnim iskustvom u susretu sa Svetim i autentičnim svjedočenjem kršćana mnogo više i učinkovitije negoli riječima. Kao u slučaju Natanaela koji je postao Isusov učenik tek nakon što je do Njega došao, vidio ga i čuo – podsjetio je mons. Vukšić.

Propovjednik je naročito istaknuo misao Svetog Oca kako zahvaljujući hrabrosti mnogih novinara postoji izvještavanje koje je realan i istinit prikaz stvarnosti, što zahtijeva sposobnost i odvažnost da se ide tamo kamo nitko drugi ne ide.

– Moramo zahvaliti hrabrosti i zalaganju tolikih profesionalaca – novinarâ, snimateljâ, montažerâ i redateljâ, koji se često u svom poslu izlažu velikim opasnostima – što danas, na primjer, znamo za teške situacije kroz koje prolaze progonjene manjine u različitim dijelovima svijeta; što su prokazana mnoga nasilja i nepravde počinjene nad siromašnima i nad stvorenim svijetom; što se govori o mnogim zaboravljenim ratovima. Bio bi gubitak ne samo za informiranje nego za društvo u cjelini i za demokraciju kad bi tih glasova nestalo: osiromašenje za čovječanstvo – citirao je propovjednik poruku pape Franje za 55. svjetski dan sredstava društvenih komunikacija.

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: