Prilog za Misu: siromašne i potrebite ne smije se stavljati u nepovoljniji položaj

Prilog za Misu: siromašne i potrebite ne smije se stavljati u nepovoljniji položaj

Euharistija, premda predstavlja puninu sakramentalnog života, nije nagrada za savršene, već velikodušni lijek i hrana za slabe.

Autor
IKA/Laudato/L.M.
Fotograf
Pixabay
Objavljeno:
 
14.04.2025 20:47

 

Tiskovni ured Svete Stolice objavio je novi dekret (odluku) Dikasterija za kler, kojim se posuvremenjuju uredbe o misnim nakanama, uvodeći jasnija pravila kako bi se osigurala transparentnost, pravednost i poštivanje volje vjernika, prenio je 13. travnja Vatican News.

Dosadašnja pravila o misnim nakanama donesena su prije više od 30 godina, a razlog njihova posuvremenjivanja je manjak svećenika. Dekret, koji je papa Franjo odobrio na Cvjetnicu, stupa na snagu na Uskrs 20. travnja 2025.

Oslanjajući se na važeće odredbe crkvenog prava, konkretno na kanon 945 § 1 ZKP-a i na dekret Mos iugiter iz 1991. godine, u novim se pravilima naglašava da vjernici i nadalje mogu davati priloge za misno slavlje, koje se mogu slaviti za određene nakane, ali da ta sveta tradicija i nadalje mora biti oslobođena čak i privida poslovanja ili trgovine. U dekretu se osnažuje vrijednost tih darova kao oblika duhovnog sudjelovanja i potpore crkvenom poslanju.

U dekretu se dopušta pod određenim uvjetima kumulativne nakane, praksu koja omogućuje objedinjavanje više nakana u jednoj Misi. To je moguće samo pod strogim uvjetima, a to znači da darivatelji priloga za misno slavlje moraju biti o tome izričito obaviješteni i moraju na to pristati. U odluci vatikanskog ureda za kler se, k tome, ograničava učestalost takve prakse. Ona ne može biti svakodnevna, ''kako bi se izbjeglo da to postane opća praksa i kako bi se očuvao izvanredan značaj euharistijskog slavlja''.

Biskupe i župnike se poziva da budno paze da se svaka nakana i prilog zabilježe u za to namijenjene knjige, te da osiguraju da ''svima bude jasna razlika između primjene određene misne nakane (pa bilo to i kumulativne) i jednostavnog spomena tijekom Slavlja Riječi ili u pojedinim dijelovima euharistijskog slavlja''. S tim u vezi, precizira se da je ''poticanje” ili čak samo ''prihvaćanje priloga'' u ta dva potonja slučaja ''ozbiljno nedopušteno'' i predviđa pribjegavanje ''stegovnim i/ili kaznenim mjerama'', kako bi se iskorijenilo tu ''žaljenja vrijednu pojavu'', navodi se u članku 4 dekreta.

Nadalje se ističe da se siromašne i potrebite ne smije stavljati u nepovoljniji položaj i upućuje se na crkveno pravo, gdje se u kan. 945 § 2 ZKP-a navodi: ''Usrdno se preporučuje svećenicima da i bez primanja ikakva priloga slave misu na nakanu vjernika, osobito onih siromašnih''. Osim toga, upućuje se na apostolsku pobudnicu ''Evangelii gaudium'' pape Franje, u kojoj se navodi sljedeće: ''Euharistija, premda predstavlja puninu sakramentalnog života, nije nagrada za savršene, već velikodušni lijek i hrana za slabe. Ta uvjerenja imaju također pastoralne posljedice koje smo pozvani mudro i odvažno razmotriti. Često se ponašamo poput kontrolora milosti, a ne kao njezini omogućitelji. Međutim, Crkva nije carinarnica, ona je Očev dom gdje ima mjesta za svakoga s njegovim tegobnim životom''.

Dikasterij za kler poziva biskupe na budnost. Misne nakane i prilozi za misno slavlje moraju se uvijek evidentirati i kontrolirati. Ne samo biskupi i svećenici, nego i vjernici trebaju biti informirani, navodi se u dekretu.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: