Nacionalno svetište svetog Josipa doniralo 15 000 kuna obitelji u Čučerju, čiji je dom stradao u potresu
Vjeru i svjedočanstvo pomaganja na potresom pogođenom području kazala je i voditeljica Caritasa u Župi Pohoda BD Marije u Čučerju, Marina Šturlić.
Velika pobožnost svetom Josipu započela je u srijedu 20. siječnja. Ova se pobožnost već godinama slavi u Nacionalnom svetištu svetog Josipa, a ove je godine posebno, jer nalazimo se i u Godini svetog Josipa, priopćeno je iz Nacionalnog svetišta svetog Josipa.
Misno slavlje predslavio je karlovački dekan, prečasni Dražen Karačić, u koncelebraciji s mons. Ferdinandom Vražičem, umirovljenim svećenikom i mons. Antunom Senteom, rektorom Svetišta.
Nakon pobožnosti svetom Josipu, ispunjenoj molitvom, litanijama i duhovnim meditacijama, zbor mladih Agape svojom je pjesmom uveličao i dodatno pridonio svečanosti početka Velike pobožnosti svetom Josipu.
U prigodnoj homiliji, preč. Dražen Karačić, okupljenim vjernicima u Nacionalnom svetištu, ali i onima oko malenih ekrana putem programa Laudato TV-a kazao je sljedeće:
– Evo nas ponovno ovdje, da zajedno ispočetka započnemo svoj hod s Josipom k Isusu i Mariji. Evanđelje nas danas uvodi u sveti prostor u kojem se narod okuplja na slušanje i tumačenje Božje riječi, kao što to i mi sami činimo svake nedjelje i svakoga blagdana, i to upravo u dan posvećen Gospodinu –započinje svoju propovijed preč. Dražen Karačić.
– U taj hram dolaze mnogi različiti ljudi, kao što smo i mi večeras ovdje. Među njima nalazio se i čovjek kojega je pritisnula ljudska nevolja i trpljenje, imao je usahlu ruku. Upravo u tom čovjeku može se prepoznati svaki od nas, svaki ima neku ranu, nešto što bi želio popraviti, promijeniti, ali ne može to učiniti sam. Što znači imati zdrave ruke? S njima moći zarađivati kruh, biti zdrav i sposoban, hraniti svoju obitelj. Moći zagrliti i drugome pružiti ruku, moći uhvatiti i podići dijete u svoje naručje. Sveti Josip imao je također jake ruke, koje su štitile i hranile Isusa i Mariju. Svojim je rukama marno radio u svojoj radionici i naučio je Isusa svome poslu. Ruka u Bibliji označava snagu i vlast. Usahla ruka znači nemoć djelovanja i lako nam doziva u pamet onu nesposobnost, ukočenost, paraliziranost, koja može nastati zbog čovjekove bolesti. Može se isto tako javiti zbog preopterećenosti, može biti i zbog postupanja naših najbližih. Usahla ruka u Evanđelju može podsjetiti i na nemoć koja nastaje zbog grijeha, zbog opterećene savjesti ili zbog lijenosti – kazao je preč. Dražen Karačić.
Pri kraju misnog slavlja, svoju vjeru u Boga i povjerenje u Josipov zagovor svjedočila je Tina Ribičić, članica molitvene zajednice 'Totus Tuus' iz Splita. Tina već nekoliko godina dolazi u ovo Josipovo svetište. A ove je godine više članova molitvene zajednice izrazilo želju kako bi bilo lijepo u Godini svetog Josipa prvu srijedu Velike pobožnosti molitvom proslaviti upravu u Nacionalnom svetištu.
Vjeru i svjedočanstvo pomaganja na potresom pogođenom području kazala je i voditeljica Caritasa u Župi Pohoda BD Marije u Čučerju, Marina Šturlić. Marina je okupljenim vjernicima ispričala tužnu priču o sedmeročlanoj obitelji kojoj je potres uništio dom u kojem ne mogu spavati, pa na počinak idu u dva kontejnera.
– Trenutačno svi pomažemo potresom pogođenoj Banovini, a Nacionalno svetište i mons. Antun Sente ml., uz redovitu aktivnost pomaganja Caritasu Sisačke biskupije, nisu zaboravili na Zagrepčane stradale i unesrećene u zagrebačkom potresu koji je bio 22. ožujka 2020. godine – ispričala je Marina.
Misno slavlje prenosila je Laudato TV i televizija NaSveJak, te će ubuduće pobožnost i misno slavlje srijedom biti vidljivi na ovoj obiteljskoj televiziji. Svake srijede pobožnost svetom Josipu počinje u 17:45, nakon čega slijedi misno slavlje te svjedočanstvo vjere.