Svečano obilježena 800. obljetnica „Pjesme stvorova“ sv. Franje Asiškog praizvedbom kantate „Ex ore creatura“ Milana Hibšera
„Skladateljski hvalospjev života i stvorenja u povodu jubileja Milana Hibšera“

Bazilika sv. Antuna bila je ispunjena do posljednjeg mjesta na koncertu koji je, uz praizvedbu kantate Milana Hibšera, obilježio i njegovu 20. obljetnicu službe titularnog orguljaša.
U utorak, 7. listopada, bazilika sv. Antuna Padovanskog bila je mjesto iznimnog glazbenog i duhovnog događaja. Pred oko tristo okupljenih gostiju i župljana održan je svečani koncert s praizvedbom kantate „Ex ore creatura Hvalospjev bratstva svega stvorenoga“, skladatelja i orguljaša Milana Hibšera, u povodu 800. obljetnice „Pjesme stvorova“ sv. Franje Asiškog.
Na početku večeri, sve nazočne je u ime Župe i Samostana pozdravio rektor Bazilike, fra Ivan M. Lotar, istaknuvši: „Pjesma stvorova“ (Cantico delle creature) ili „Pjesma brata Sunca“ jedno je od najvećih ostvarenja kasnih godina života sv. Franje Asiškog, Smatra se prvim književnim djelom s poznatim autorom pisanim na talijanskom jeziku i tako označava početak nacionalne književnosti na talijanskom jeziku, ali i prekretnicu u razvoju samog jezika uopće. Pisana je u ritmčkoj prozi, a nastajala u vremenu od 1224. do 1226. godine. Cilj ovoga spjeva je pokazati čovjeku svakoga vremena, pa tako i našega, da je Bog izvor iz kojega sve izlazi i cilj kojemu se sve vraća. „Pjesma stvorova“ nastajala je u različitim prilikama, spontano otkrivajući ljepotu Stvoritelja u stvorenome. I u Franjinoj, baš po uzoru na biblijsku sliku – čovjek zauzima središnje mjesto stvaranja.
Na koncertu su nastupili Zbor bazilike i župe sv. Antuna Padovanskog „Tomislav Talan“ i Komorni zbor Ivan Filipović, pod ravnanjem dirigenta Gorana Jerkovića, a publika je imala priliku doživjeti jedinstveno glazbeno putovanje od renesansne duhovnosti do suvremenih glazbenih idioma. Uz Hibšerovu kantatu, izvedena su i djela Antona Brucknera, Vinka Sitarića, Anđelka Klobučara, Charlesa Villiersa Stanforda, Arva Pärta, Samuela Barbera i Juliana Wachnera.
Kantata „Ex ore creatura“ donosi suvremeni glazbeni odraz vizije sv. Franje Asiškog, u kojoj su čovjek i priroda nerazdvojno povezani. Spoj zborskih glasova, bogatstva orkestralnih boja i orguljskog izraza pretočen je u hvalospjev životu i stvorenju, prizivajući svijet u kojem su Sunce, Mjesec, Voda, Oganj i Zemlja – braća i sestre jedne Božje kreacije.
Posebnu dimenziju večeri dao je i jubilej Milana Hibšera, koji ove godine obilježava 20 godina službe titularnog orguljaša bazilike sv. Antuna Padovanskog. Tijekom dva desetljeća kontinuiranog djelovanja, Hibšer je oblikovao glazbeni identitet bazilike i obogatio njezinu liturgijsku i koncertnu praksu, posvećeno gradeći most između sakralne tradicije i suvremene glazbene umjetnosti.
„Ex ore creatura nastala je iz dubokog dijaloga s tekstom sv. Franje, ali i iz dugogodišnje suradnje s izvođačima koji su svojim glasovima i muzikalnošću oblikovali moj skladateljski izraz. Ona je i moj osobni hvalospjev životu, stvorenju i zajedništvu,“ rekao je Hibšer.
Emocijama ispunjena večer završila je dugotrajnim pljeskom i zahvalnošću zajednice prema glazbi koja je spojila vjernike, umjetnike i sve koji su prepoznali ljepotu duhovnog bratstva izraženog kroz ton, riječ i molitvu.