Koliko se često Marija Magdalena pojavljuje u Bibliji?

Koliko se često Marija Magdalena pojavljuje u Bibliji?

Marija Magdalena spominje se poimenice 13 puta u Novom zavjetu, gotovo uvijek u vezi s Isusovom mukom i Njegovim uskrsnućem.

Autor
Aleteia/Laudato/D.R.
Fotograf
Wikimedia
Objavljeno:
 
22.07.2023 08:50

 

Marija Magdalena jedna je od najviše krivo shvaćenih likova u Evanđeljima, jer veliki dio priča o njoj temelji se na izvanbiblijskim izvorima. Po legendama, o njoj možemo teško razlučiti što je sve od toga istina, ali zato možemo biti sigurni da se u evanđeoskim ulomcima nalaze istinite činjenice o njoj. 

Njezino ime u Novom zavjetu spominje se 13 puta, a gotovo su svi ti ulomci povezani s Isusovom mukom, smrću i uskrsnućem. Tako prvi spomen Marije Magdalene u Matejevu evanđelju nalazimo tek nakon Isusove smrti na križu, piše Aleteia

A bijahu ondje i izdaleka promatrahu mnoge žene što su iz Galileje išle za Isusom poslužujući mu; među njima Marija Magdalena i Marija, Jakovljeva i Josipova majka, i majka sinova Zebedejevih (Mt 27,55-56).

U Evanđelju po Marku pronalazimo tek poneku informaciju o njezinu životu koja je detaljnije opisana u Lukinu evanđelju.

Uskrsnuvši dakle rano prvog dana u tjednu, ukaza se najprije Mariji Magdaleni iz koje bijaše istjerao sedam zloduha (Mk 16,9).

Zatim zareda obilaziti gradom i selom propovijedajući i navješćujući evanđelje o kraljevstvu Božjemu. Bila su s njim dvanaestorica i neke žene koje bijahu izliječene od zlih duhova i bolesti: Marija zvana Magdalena, iz koje bijaše izagnao sedam đavola; zatim Ivana, žena Herodova upravitelja Huze; Suzana i mnoge druge. One su im posluživale od svojih dobara (Lk 8,1-3).

Tek u Ivanovu evanđelju pronalazimo nekakav govor Marije Magdalene.

Prvog dana u tjednu rano ujutro, još za mraka, dođe Marija Magdalena na grob i opazi da je kamen s groba dignut. Otrči stoga i dođe k Šimunu Petru i drugom učeniku, kojega je Isus ljubio, pa im reče: 'Uzeše Gospodina iz groba i ne znamo gdje ga staviše' (Iv 20,1-2).

U tom 20. poglavlju Ivanova evanđelja imamo najviše informacija o Mariji Magdaleni koja razgovara s Isusom i apostolima. Osim ovih izričitih ulomaka koji govore o Mariji Magdaleni, postoji mogućnost da sveti pisci na nju misle kad spominju ženu koja se zove Marija ili jednostavno ženu koja je uhvaćena u preljubu, ali u tome biblijski stručnjaci nisu složni. 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: