Mobitel naš svagdašnji
Jesmo li svjesni današnje ovisnosti o mobitelu i posljedica koje ostavlja?
Mobitel je postao neizostavan dio naših života. Koristimo ga za sve – od komunikacije, planiranja, traženja informacija, pa sve do zabave i izražavanja svojih misli. Malo je toga što danas radimo, a da nije posredno ili neposredno povezano s mobitelom. Ipak, postavlja se pitanje: koliko smo mi zaista slobodni u svijetu u kojem smo neprestano povezani i na dohvat ruke imamo sve informacije, a ipak se često osjećamo isključeno ili preplavljeno? Živimo u vremenu koje nazivamo erom slobode, ali koliko smo doista slobodni od utjecaja tehnologije? Kako nam i sam sveti Pavao govori: "Sve mi je slobodno, ali sve ne koristi." Mobitel, tako nevina stvarčica, upravlja našim životima više nego što smo spremni priznati.
Iako imamo neograničen pristup informacijama i alatima koji nam olakšavaju svakodnevicu, često se događa da nas upravo ta sloboda zarobljava. Sveti Augustin nas podsjeća: "Nemirno je srce naše dok se ne smiri u Tebi." Upravo taj nemir često dolazi iz naše ovisnosti o mobitelima, jer tražimo ispunjenje u informacijama i interakcijama koje nas nikada ne mogu u potpunosti zadovoljiti.
Prekoračujemo granice korisnog i ulazimo u područje gdje mobitel počinje upravljati nama. U praksi, to znači da mnogi od nas ne mogu zamisliti dan bez stalnog provjeravanja poruka, pregledavanja društvenih mreža ili praćenja obavijesti. Iako nas tehnologija povezuje s ljudima diljem svijeta, često nas udaljava od onih najbližih, prisutnih u našem stvarnom životu. Trebamo se osvrnuti na Isusove riječi: "A tko je moj bližnji?" Jesu li to moji kontakti na mobitelu, ili je to osoba pored mene koju ni ne mogu vidjeti jer prečesto gledam u ekran, praveći se da ništa ne postoji? Isus nas također poziva: "Dođite k meni svi koji ste umorni i opterećeni, i ja ću vas odmoriti." (Matej 11,28). Ovaj poziv podsjeća nas na važnost odmora od digitalnog svijeta i vraćanja miru u prisutnosti Božjoj i bližnjih.
Jedan od ključnih problema u našoj ovisnosti o mobitelima jest gubitak kvalitetne, osobne komunikacije. Društvene mreže i razne aplikacije za poruke olakšale su nam komunikaciju, ali i stvorile iluziju da je to dovoljno za održavanje odnosa. U stvarnosti, naše duboke veze s obitelji i prijateljima ne mogu se zamijeniti brzim porukama ili lajkovima na društvenim mrežama. Koliko puta smo sjeli na kavu s prijateljem, a završili gledajući u ekran umjesto u osobu preko puta nas? Postoji i duhovna dimenzija ovog pitanja. Mnogi ljudi koriste mobitele za širenje Evanđelja putem digitalnih medija, što je nesumnjivo pozitivno. Ipak, trebamo se zapitati: zaboravljamo li pritom na snagu žive riječi i osobnog svjedočanstva? Papa Franjo nas upozorava: "Tehnologija, sa svim svojim prednostima, ne može zamijeniti ljepotu osobnog susreta s drugom osobom." Živa komunikacija nosi autentičnost koju nikakva tehnologija ne može u potpunosti zamijeniti.
Ključno je pitanje: znamo li upravljati tehnologijom ili dopuštamo da ona upravlja nama? Mobiteli su iznimno koristan alat, ali samo ako ih koristimo promišljeno i s mjerom. Moramo postaviti granice kako bismo sačuvali svoju slobodu i spriječili da postanemo robovi tehnologije. Mobitel i društvene mreže su nezaobilazni dio modernog života, ali važno je ne dopustiti im da preuzmu kontrolu nad našim životima. Sloboda dolazi iz svjesnog korištenja tehnologije i postavljanja granica koje nas čine prisutnima u stvarnom svijetu. Na nama je da odlučimo hoćemo li iskoristiti potencijal mobitela za dobro ili dopustiti da nas on zarobi. U svijetu punom digitalne buke, možda je prava umjetnost čuti tišinu i osjetiti prisutnost bližnjih.