Sveta Jadwiga
Jadwiga Anžuvinska, svetica, kraljica i vizionarka, ostavila je dubok trag u povijesti Poljske i Europe svojim mudrim vladanjem, nesebičnom službom narodu i duhovnom predanošću.

Jadwiga je rođena 1374. godine u Budimu kao kći hrvatsko-ugarskog kralja Ludovika I. Anžuvinca i poljske kraljice Elizabete Bosanske. Na poljski je tron došla vrlo mlada. Godine 1382. izabrana je za kraljicu, a dvije godine kasnije i službeno okrunjena čime je postala vladarica Poljske. Zbog političkog saveza udala se za litavskog kneza Vladislava II. Jagela koji je radi braka prihvatio kršćanstvo i ujedinio Litvu s Poljskom, čime je stvorena snažna poljsko-litavska unija, a Litva je postala kršćanska zemlja Kraljica.
Jadwiga nije bila tek simbol vlasti, već je aktivno sudjelovala u državnim poslovima, diplomaciji i kulturnom životu. Posebno se istaknula u pregovorima i diplomatskoj korespondenciji te je zaslužna za povrat dijelova Galicije Poljskoj. Bila je visoko obrazovana i imala snažnu ljubav prema znanosti, umjetnosti, književnosti i glazbi. Brinula se o obrazovanju mladih Poljaka i Litavaca, otvarala je bolnice, crkve i samostane. Osnivala je biskupiju u Vilniusu i promicala uporabu narodnog jezika u liturgiji, što je u njezino vrijeme bilo vrlo napredno. Posebnu pažnju posvećivala je siromašnima i obespravljenima, često darujući vlastiti nakit i kraljevske dragocjenosti kako bi pomogla potrebitima. Bila je ključna za obnovu i razvoj Sveučilišta u Krakovu, kojem je svojim donacijama omogućila napredak. Svojim zalaganjem kod pape Bonifacija potaknula je osnutak teološkog fakulteta. U braku s Vladislavom rodila je kćer Elizabetu Bonifaciju, no obje su preminule kratko nakon poroda. Jadwiga je umrla 17. srpnja 1399. godine u Krakovu. Tijekom života narod ju je poštovao i štovao poput svetice vjerujući da je imala mistična viđenja poput ukazanja Isusa Krista dok je molila pred crnim križem u sjevernoj lađi wawelske katedrale. Papa Ivan Pavao II. proglasio ju je svetom 1997. godine u Krakovu. Njezino glavno svetište nalazi se na Wavelu u katedralnoj bazilici svetih Stanislava i Vaclava.
Vjernici joj se utječu za mudrost i pravednost u donošenju važnih odluka, za pomoć u obrazovanju i školovanju mladih, za zaštitu siromašnih bolesnih i obespravljenih, za sklad u braku i obitelji te za duhovno vodstvo i snagu u služenju drugima. Mnogi ju zazivaju i kao zagovornicu obnove vjere u obiteljima te kao uzor pobožne žene i vladarice koja je svetost živjela kroz nesebičnu ljubav i služenje narodu.