Utjecaj igrica i crtanih filmova na razvoj djece

Utjecaj igrica i crtanih filmova na razvoj djece

Saznajmo kroz ovaj članak kako svakodnevno gledanje crtanih filmova i igranje igrica utječe na razvoj maloga djeteta.

Autor
Laudato
Fotograf
pixbay
Objavljeno:
 
03.04.2025 13:06

 

Mobiteli su dio svakodnevnice te vrše jako velik utjecaj na ljude. Od malih nogu okruženi smo mobilnim uređajima i prihvaćamo ih kao sastavni dio života. Danas je nemoguće zamisliti dan bez mobitela koji ima pristup internetu i internetskim aplikacijama. Mobilni uređaji služe nam kao sredstvo za komunikaciju, orijentaciju u putu i edukaciju.

Tijekom odrastanja dijete najprije razvija senzorne pokrete potaknute putem osjetila: vida, sluha, njuha, dodira i okusa. U zdravom odrastanju senzorika se razvija uz prilagođene vježbe, verbalnu komunikaciju, zdravu prehranu, izbjegavanje naglih, glasnih pokreta s jarkim bojama. Dječji mozak razvija se postepeno i jako je osjetljiv na podražaje. Važno je da radnje koje se vrše u olakšavanju razvijanja senzorike budu spore, kompletne i učestale, kako bi kvaliteta njihovih osnovnih pokreta tijekom daljnjeg života bila bez velikih ograničenja. Korištenjem mobitela od malih nogu normalni razvitak djeteta se usporava, a ponekad i onemogućuje. Igrice i crtani filmovi često nisu prilagođeni njihovim uzrastima i izazivaju mnogobrojne probleme u razvoju. Boje, tonovi, radnje i jezik su neprilagođeni, brzi, nametni, a često i agresivnog karaktera. Često nisu primjereni te ne pomažu djeci steći zdrave navike u komunikaciji, pokretima i slušanju. Nadalje, loše utječu i na sam mozak, što znači da je dječja koncentracija slabija, memorija nerazvijena te često dolazi do epizoda epilepsije i oslabljenog vida. Neprilagođenim videozapisima djetetov mozak dobiva previše informacija koje se manifestiraju kroz stanice koje odašilju previše signala mozgu, a on ih sve ne može registrirati te se dogode abnormalne stvari poput epileptičnih epizoda: nesvjestice, treskanja, zbunjenosti i sl. To dakako utječe na djetetov strah, pogoršava djetetove verbalne interakcije i zadaje mu mnogo problema u razvoju. Isto tako, blizina ekrana u kombinaciji s dugotrajnim gledanjem ugrožava vid i potječe tikove poput učestalog treptanja jer mišići očiju oslabe. Učestalo gledanje crtića i igranje igrica ne ostavlja pozitivne posljedice za djecu. Ona podsvjesno upijaju verbalnu komunikaciju i geste gledajući crtane filmove i igrajući igrice. Uz to, bez roditeljskog nadzora djeca nisu dovoljno svjesna prosuditi je li sadržaj prilagođen njihovu uzrastu ili ne. Ako su izloženi sadržaji agresivni ili nepristojni, velika je vjerojatnost da će takva postati i sama djeca, što stvara neravnotežu u međuljudskim odnosima s drugom djecom. Treba biti oprezan i pojmiti koliko dijete razumije razliku između stvarnosti i fikcije te mu prema tome prilagoditi sadržaje.

Svaka faza odrastanja nosi svoja razdoblja i dječje želje. Djecu se treba odgajati svjesno i savjesno, treba pratiti sadržaj koji im se nudi za gledanje i zaokupiti ih interaktivnim aktivnostima, odnosno aktivnostima koje mogu sami proizvoditi i osmišljavati ih kako bi kvalitetno razvili svoja senzorna osjetila i izbjegli ovisnosti, epilepsije, agresije i neadekvatan odgoj. Nije dobro sve za što kažu da je dobro, a jedna savjesna, mlada osoba u društvu čini veliku razliku i može biti sol na ovoj zemlji. ''Vi ste sol zemlje. Ali ako sol obljutavi, čime će se ona osoliti? Nije više ni za što, nego da se baci van i da ljudi po njoj gaze. Vi ste svjetlost svijeta. Ne može se sakriti grad što leži na gori. Niti se užiže svjetiljka da se stavi pod posudu, nego na svijećnjak da svijetli svima u kući. Tako neka svijetli vaša svjetlost pred ljudima da vide vaša dobra djela i slave Oca vašega koji je na nebesima'' (Mt, 5,13-16).

* Cilj rubrike "Zdravo društvo" je promicanje zdravlja i zdravstvenog odgoja, s posebnim naglaskom na promicanje mentalnog zdravlja te prevenciju porasta kroničnih bolesti, stresa, anksioznosti, depresije i nezdravih životnih navika. Želimo raditi na promociji svega onoga što je dobro, poticajno i korisno za ljudsko zdravlje te upozoravati na sve ono što našem zdravlju šteti. Projekt se financira sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

Izvori:

https://www.liber-media.hr/mobiteli-i-djeca
https://loriludbreg.hr/en/mobiteli-i-djeca-sto-sve-roditelji-trebaju-znati/
https://hemed.hr/Default.aspx?sid=20015
https://zir.nsk.hr/islandora/object/ufzg:2646/datastream/PDF/view

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike:

Još iz rubrike: Zdravo društvo