Medijatori kao pomoć bračnim partnerima u konstruktivnom razgovoru
Brzopleti ulazak u sudski proces rastave često je uzrokovan nedovoljno dobrom i konstruktivnom komunikacijom.
U jučerašnjoj epizodi Izdvojenog gostovala je Ivana Mintas Kos, diplomirana pravnica i medijatorica. S našom Mirtom Marinić razgovarala je o tome kako kršćanski pristupiti konfliktu, pritom se osvrnuvši na učinkovitost postupka medijacije.
„Medijacija je nenasilno rješavanje sporova, ali ono što je važno – uz prisutnost treće neutralne osobe, odnosno medijatora. Upravo ta neutralnost treće osobe je ono što garantira da će stranke brže, bolje, maštovitije i hrabrije riješiti svoj problem. To je ono najvažnije jer medijator raspolaže određenim tehnikama poput aktivnog slušanja, zrcaljenja, parafraziranja i slično. Tehnike medijatoru pomažu kako bi poruku koja dolazi, od jedne strane ka drugoj, lišio emocije, lišio svega onoga što otežava razumijevanje i kako bi ta poruka, ta informacija, čisto došla od jedne strane ka drugoj.
Upravo zato je medijacija toliko uspješna i pogodna. No, nažalost, u Hrvatskoj je još uvijek nedovoljno uspješna usprkos tome što postoji novi zakon od prošle godine. Međutim, naši sudovi su i dalje prenatrpani. Želim apelirati na sve, a osobito na vjernike, da kad se nađu u nekom konfliktu, sporu - bilo da je riječ o kaznenim, imovinskopravnim ili obiteljskim sporovima - da koriste postupak medijacije koji bih preporučila apsolutno svima" - istaknula je gošća emisije.
Voditeljica Mirta Marinić gošću je nadalje upitala nešto više o problemu rastave braka. Upitala je gošću što je ono što smatra ključnim uzrokom brzopletih ulazaka u sudske sporove kad je riječ o rastavama.
„Sasvim sigurno je riječ o nedostatku komunikacije ili o pogrešnoj komunikaciji. Pod pogrešnom komunikacijom smatram onu komunikaciju koja je agresivna. Upravo baš medijatori izuzetno rade na tome da promoviraju neagresivnu, ali asertivnu – konstruktivnu komunikaciju. Drugim riječima, uče svoje stranke kako da se i one počnu izražavati „ja“ porukama, a ne vrlo optužujućim „ti“ porukama ili isključivim „mi“ porukama. To su stvari koje mi, medijatori, posebno učimo svoje stranke. Drago mi je što ste spomenuli obiteljske sporove. Ta opasnost od razvoda koji posvuda prijeti bračnim partnerima, nažalost, nema pretjeranu podršku – osobito na društvenom nivou, u državi i tako dalje. Novi trend u zapadnim zemljama Europe je taj da bračni savjetnici bračne partnere upućuju na medijatore, kako bi ih medijatori naučili konstruktivno razgovarati. Znači, komunikacija je zapravo ključ“, istaknula je medijatorica i pravnica Ivana Mintas Kos.
Cijelu emisiju pogledajte ovdje.
*Cilj otvaranja naše rubrike ''Različiti. Svoji. Jednaki'' jest potaknuti kritičko mišljenje i osvijestiti sveopću populaciju o potrebama i pravima onih najslabijih i najranjivijih među nama, a to su prije svega djeca, samohrane majke s djecom i štićenice domova, a sve u svrhu ostvarivanja i provedbe najviših vrednota ustavnoga poretka. Želimo pokazati kako nasilju nije mjesto u civiliziranom društvu te kako smo ravnopravni u različitosti jer ona nije nešto loše, već različitost obogaćuje svijet u kojem živimo. Isto tako, žene su većinom manje plaćene nego muškarci i teže dolaze do viših pozicija, manje su zastupljena njihova postignuća u medijskom prostoru, na što želimo također ukazati, kao i na predrasude prema muškarcima, npr. kada su oni ti koji trpe nasilje u obitelji i dr. važne problematike. Stoga nam je želja da se i nevladine udruge još više zauzimaju za ravnopravnost spolova i provedbu Ustava Republike Hrvatske. Projekt je sufinancirala Agencija za elektroničke medije, iz Fonda za pluralizam.