Međusobno uvažavanje u obitelji recept je za skladan suživot
Svjedočanstvo obitelji Zlopaša odličan je primjer kako se, uz prisutnost složne obitelji, neke teške okolnosti mogu puno lakše premostiti.
Antonija i Damir Zlopaša u braku su gotovo 35 godina. Roditelji su sedmero djece te baka i djed dvoje unuka. O svom bračnom suživotu svjedočili su u našoj emisiji „Blagoslovljen tek“. Antonija je našem Rafi ispričala kako je odmah znala da je Damir onaj pravi. „S osamnaest godina sam ga upoznala i odmah sam rekla: „To je to! Ja sam našla ljubav svog života!“
Nadalje svjedoči kako su njih dvoje stvoreni jedno za drugo te da ih je Bog s razlogom spojio. „Naša djeca znaju reći: „Ne možemo vjerovati, ali vi se nikada ne svađate.“ Oboje su odrastali u tradicionalnoj katoličkoj obitelji, gdje se redovito molilo i pohađalo Svetu Misu. Iako su imali relativno dobre temelje, svjedoče da im je nedostajala ona istinska vjera u Gospodina.
Do promjene u njihovom životu došlo je nakon što su zapali u financijsku krizu. S obzirom na to da je Damir vlasnik poduzeća, odgovoran je za plaće svojih radnika. U jednom periodu, poduzeće je upalo u krizu i zbog raznih dugovanja koja nisu bila naplaćena, Damir nije mogao isplatiti plaće svojim radnicima.
„Obitelj je trpjela...došli smo do toga da nismo imali ni osnovne stvari.“ – prepričava Damir svoje potresno iskustvo te ističe kako mu je u svemu osobito značila podrška cijele obitelji: „Da sam imao drugačiju obitelj, mislim da bih otišao na živcima (...) Bilo je situacija i dana kad smo jeli samo ajvar. Nije me to sram reći.“
Supružnici su stoga odlučili otići na savjetovanje kod časne sestre Ljiljane Marić. I osim što su dobili korisne savjete za svoj tekući problem, posljedično su, kroz razgovor i molitvu, došli do dubljeg obraćenja i dublje spoznaje Božje ljubavi. Supruga Antonija ponosno je istaknula i požrtvovnu gestu svoje djece:
„Djeca su osjetila tu tatinu krizu. Iako su do tada navikli da imaju sve, nisu se posebno žalila. Odlučili su pomoći svom ocu. Prvo je Katarina otišla na tri mjeseca rada u Ameriku te je sve zarađene novce dala obitelji. Zatim su, sljedećih godina išli i Katarina, Josipa, Matej, Marko, Ruža. I svaki put kada su dolazili iz Amerike, na neki su način pridonijeli obitelji. Djeca su, u jeku te krize, odigrala jednu veliku ulogu. I to je zapravo bit te naše solidarnosti i zajedništva u obitelji.“
Obitelj Zlopaša odličan je primjer kako se problemi mogu puno lakše premostiti uz zajedničku obiteljsku ljubav i međusobno uvažavanje, i to ne samo na razini odnosa između muža i žene, nego i puno šire. Lijepo je promatrati međusobno uvažavanje i ljubav između supružnika, ali još je ljepše kada se to može primijetiti na razini cijele obitelji.
*Cilj otvaranja naše rubrike ''Različiti. Svoji. Jednaki'' jest potaknuti kritičko mišljenje i osvijestiti sveopću populaciju o potrebama i pravima onih najslabijih i najranjivijih među nama, a to su prije svega djeca, samohrane majke s djecom i štićenice domova, a sve u svrhu ostvarivanja i provedbe najviših vrednota ustavnoga poretka. Želimo pokazati kako nasilju nije mjesto u civiliziranom društvu te kako smo ravnopravni u različitosti jer ona nije nešto loše, već različitost obogaćuje svijet u kojem živimo. Isto tako, žene su većinom manje plaćene nego muškarci i teže dolaze do viših pozicija, manje su zastupljena njihova postignuća u medijskom prostoru, na što želimo također ukazati, kao i na predrasude prema muškarcima, npr. kada su oni ti koji trpe nasilje u obitelji i dr. važne problematike. Stoga nam je želja da se i nevladine udruge još više zauzimaju za ravnopravnost spolova i provedbu Ustava Republike Hrvatske. Projekt je sufinancirala Agencija za elektroničke medije, iz Fonda za pluralizam.