Uzroci krize očinstva
Voditelj karizmatske zajednice "Nanovo rođeni" Mišo Lukenda: "Riječ je o globalnoj krizi."
Mišo Lukenda, voditelj karizmatske zajednice Nanovo rođeni te mladi otac i suprug, gostovao je kod našeg Danijela Voriha ovog ponedjeljka u emisiji More milosrđa. U razgovoru se osvrnuo na održanu međunarodnu konferenciju „Oče, zemlja te treba!“.
„Vidjeli smo koliko su mladi u potrebi za ljudskom ljubavlju i koliko su u deficitu upravo te očinske, ali i majčinske pažnje. Ma da, češće je riječ upravo o nedostatku očinske pažnje. I to je kriza koju smo u zajednici detektirali upravo kroz dugogodišnji rad. Shodno s time, tražili smo od Boga neke modele s pomoću kojih ćemo reagirati na tu krizu. Pokazalo se kako su se ti modeli bili vrlo uspješni.
Nekako smo vidjeli da je kriza očinstva tema od velikog značaja i tu smo ideju počeli širiti gdje smo znali i umjeli. Upravo ta konferencija je kruna dugogodišnjeg rada u zajednici. Tako smo pokazali ljudima za što osjećamo da je jedan od većih problema i izazova današnjice, a isto tako da se u tom izazovu Gospodin želi jako proslaviti. Kao što se već više puta proslavljao kroz povijest" – komentirao je Mišo. Nadalje se osvrnuo na raznolike uzroke krize očinstva.
„Kriza očinstva je započela još od industrijske revolucije, a nastavila se odvajanjem oca od obitelji i izostavljanjem njegove funkcije da bude prisutan među članovima obitelji. Majka je preuzela njegovu ulogu, a on postaje samo onaj koji brine o egzistenciji obitelji. Nakon toga dolaze ratovi koji su obezglavili čitave obitelji, a ako bi se očevi kojim slučajem vratili živi, onda bi u obitelji došli s trajni posljedicama.
Gledajući kod nas, lokalno, situaciju je dodatno zacementirao komunizam. U nekim krajevima bili primorani na bježanje i rad u inozemstvu. Također, nažalost, bilo je puno zločina nakon II. svjetskog rata gdje su cijele općine, mjesta i krajevi ostali bez očeva jer su pobijeni. Kasnije je došao domovinski rat, a nakon toga i zapadna kultura s demokracijom rastave braka. Sve je to pripomoglo u tome da ta kriza bude enormno velika, a tako i potreba. I o tome se počelo govoriti ne samo iz sfere duhovnosti, nego iz sociologije i psihologije s lijevog i desnog ideološkog spektra. Tu se vidi da je riječ o jednoj globalnoj krizi“ – zaključio je gost emisije.
*Cilj otvaranja naše rubrike ''Različiti. Svoji. Jednaki'' jest potaknuti kritičko mišljenje i osvijestiti sveopću populaciju o potrebama i pravima onih najslabijih i najranjivijih među nama, a to su prije svega djeca, samohrane majke s djecom i štićenice domova, a sve u svrhu ostvarivanja i provedbe najviših vrednota ustavnoga poretka. Želimo pokazati kako nasilju nije mjesto u civiliziranom društvu te kako smo ravnopravni u različitosti jer ona nije nešto loše, već različitost obogaćuje svijet u kojem živimo. Isto tako, žene su većinom manje plaćene nego muškarci i teže dolaze do viših pozicija, manje su zastupljena njihova postignuća u medijskom prostoru, na što želimo također ukazati, kao i na predrasude prema muškarcima, npr. kada su oni ti koji trpe nasilje u obitelji i dr. važne problematike. Stoga nam je želja da se i nevladine udruge još više zauzimaju za ravnopravnost spolova i provedbu Ustava Republike Hrvatske. Projekt je sufinancirala Agencija za elektroničke medije, iz Fonda za pluralizam.