Uzroci krize očinstva

Uzroci krize očinstva

Voditelj karizmatske zajednice "Nanovo rođeni" Mišo Lukenda: "Riječ je o globalnoj krizi."

Autor
Laudato/L.M.
Fotograf
Laudato
Objavljeno:
 
05.11.2024 10:50

 

Mišo Lukenda, voditelj karizmatske zajednice Nanovo rođeni te mladi otac i suprug, gostovao je kod našeg Danijela Voriha ovog ponedjeljka u emisiji More milosrđa. U razgovoru se osvrnuo na održanu međunarodnu konferenciju „Oče, zemlja te treba!“. 

„Vidjeli smo koliko su mladi u potrebi za ljudskom ljubavlju i koliko su u deficitu upravo te očinske, ali i majčinske pažnje. Ma da, češće je riječ upravo o nedostatku očinske pažnje. I to je kriza koju smo u zajednici detektirali upravo kroz dugogodišnji rad. Shodno s time, tražili smo od Boga neke modele s pomoću kojih ćemo reagirati na tu krizu. Pokazalo se kako su se ti modeli bili vrlo uspješni. 

Nekako smo vidjeli da je kriza očinstva tema od velikog značaja i tu smo ideju počeli širiti gdje smo znali i umjeli. Upravo ta konferencija je kruna dugogodišnjeg rada u zajednici. Tako smo pokazali ljudima za što osjećamo da je jedan od većih problema i izazova današnjice, a isto tako da se u tom izazovu Gospodin želi jako proslaviti. Kao što se već više puta proslavljao kroz povijest" – komentirao je Mišo. Nadalje se osvrnuo na raznolike uzroke krize očinstva. 

„Kriza očinstva je započela još od industrijske revolucije, a nastavila se odvajanjem oca od obitelji i izostavljanjem njegove funkcije da bude prisutan među članovima obitelji. Majka je preuzela njegovu ulogu, a on postaje samo onaj koji brine o egzistenciji obitelji. Nakon toga dolaze ratovi koji su obezglavili čitave obitelji, a ako bi se očevi kojim slučajem vratili živi, onda bi u obitelji došli s trajni posljedicama.

Gledajući kod nas, lokalno, situaciju je dodatno zacementirao komunizam. U nekim krajevima bili primorani na bježanje i rad u inozemstvu. Također, nažalost, bilo je puno zločina nakon II. svjetskog rata gdje su cijele općine, mjesta i krajevi ostali bez očeva jer su pobijeni. Kasnije je došao domovinski rat, a nakon toga i zapadna kultura s demokracijom rastave braka. Sve je to pripomoglo u tome da ta kriza bude enormno velika, a tako i potreba. I o tome se počelo govoriti ne samo iz sfere duhovnosti, nego iz sociologije i psihologije s lijevog i desnog ideološkog spektra. Tu se vidi da je riječ o jednoj globalnoj krizi“ – zaključio je gost emisije. 

*Cilj otvaranja naše rubrike ''Različiti. Svoji. Jednaki'' jest potaknuti kritičko mišljenje i osvijestiti sveopću populaciju o potrebama i pravima onih najslabijih i najranjivijih među nama, a to su prije svega djeca, samohrane majke s djecom i štićenice domova, a sve u svrhu ostvarivanja i provedbe najviših vrednota ustavnoga poretka. Želimo pokazati kako nasilju nije mjesto u civiliziranom društvu te kako smo ravnopravni u različitosti jer ona nije nešto loše, već različitost obogaćuje svijet u kojem živimo. Isto tako, žene su većinom manje plaćene nego muškarci i teže dolaze do viših pozicija, manje su zastupljena njihova postignuća u medijskom prostoru, na što želimo također ukazati, kao i na predrasude prema muškarcima, npr. kada su oni ti koji trpe nasilje u obitelji i dr. važne problematike. Stoga nam je želja da se i nevladine udruge još više zauzimaju za ravnopravnost spolova i provedbu Ustava Republike Hrvatske. Projekt je sufinancirala Agencija za elektroničke medije, iz Fonda za pluralizam. 

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike:

Još iz rubrike: Različiti. Svoji. Jednaki.