Progon vještica u Hrvatskoj tema je nove epizode Povijesne četvrti, podcasta koji demitologizira 'kontroverzne' točke iz povijesti Crkve

Progon vještica u Hrvatskoj tema je nove epizode Povijesne četvrti, podcasta koji demitologizira 'kontroverzne' točke iz povijesti Crkve

U četvrtak 23. ožujka, s početkom u 19 sati, portal Bitno.net na svom YouTube kanalu emitirat će novu epizodu Povijesne četvrti, jedinstvenog podcast projekta u Hrvatskoj.

Autor
bitno.net/Laudato/F.P.
Fotograf
bitno.net
Objavljeno:
 
22.03.2023 13:41

 

Podcast uređuje i vodi dr. sc. Trpimir Vedriš, izvanredni profesor s Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu, a tema ovotjedne epizode je progon vještica u Hrvatskoj.

Kako je zakonodavstvo na prostorima Istre, Dalmacije i Slavonije tumačilo pojam vještica i čarobnjaka i koje je kazne propisivalo; zašto su procesi protiv vještica svoj vrhunac u Hrvatskoj doživjeli tek stoljeće nakon sličnih progona u zemljama Zapadne i Srednje Europe; koliko je vještica i čarobnjaka ubijeno u Hrvatskoj te koju je ulogu u procesima imala Inkvizicija, neka su od pitanja na koja odgovara prof. Vedriš.

Podcast 'Povijesna četvrt' pokrenut je u prosincu prošle godine, a objavljuje se svakog drugog četvrtka u 19 sati na YouTube kanalu Bitno.net-a.

Cilj je podcasta obraditi i demitologizirati 'kontroverzne' teme iz povijesti katoličanstva, vodeći se pritom tezom kako je ''nepoznavanje povijesti nepoznavanje Crkve''. Tako su dosad, među ostalima, obrađeni pojmovi poput inkvizicije, križarskih ratova, povijesti celibata i podrijetla Božića, a u pripremi su i brojne druge teme.

"U pozadini ideje pokretanja podcasta leži (moje) višegodišnje zanimanje za niz povijesnih tema – uglavnom iz antike i srednjovjekovlja – koje su u javnosti doživljavaju kao kontroverzne. Proučavajući neke od tih tema, zainteresirao me je fenomen raskoraka između interpretacija povijesti unutar akademske zajednice, s jedne strane, i popularne percepcije s druge. Pojava mi se učinila osobito zanimljivom kad je riječ o temama iz povijesti Crkve koje i danas – prividno ili stvarno – utječu na naš život. Na tom tragu moj se višegodišnji interes postupno oblikovao u želju za premošćivanjem tog jaza putem neke vrste popularizacije povijesti koja ne bi ujedno bila i vulgarizacija ili zlouporaba. Može se, stoga, reći da projekt ima i 'obrazovnu' i 'pastoralnu' dimenziju", pojasnio je dr. sc. Trpimir Vedriš u uvodnom razgovoru za Bitno.net.

Jedan od ciljeva projekta svakako je i uključivanje publike u kreiranje sadržaja. Stoga pozivamo sve zainteresirane da svoja pitanja i prijedloge tema upute na adresu e-pošte: povcetvrt@gmail.com.

bitno.net

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Najave događaja

Još iz rubrike: