Papa Lav XIV. - Pohoditi starije osobe znači susresti Isusa koji oslobađa ravnodušnosti i samoće
Danas, 10. srpnja, objavljena je poruka pape Lava XIV. povodom petoga Svjetskog dana djedova, baka i starijih osoba koji se obilježava 27. srpnja, u kojoj povjerava mjesnoj Crkvi zadatak koji je revolucionaran i neaktualan u današnje vrijeme – vrijeme koje starije osobe radije zaboravlja i stavlja ih na margine društva.
Svaka župa, svaka udruga, svaka crkvena skupina pozvana je postati protagonistima „revolucije“ zahvalnosti i brige, koju treba ostvarivati čestim posjetima starijim osobama.

Pohoditi starije osobe znači susresti Isusa
Voljeti ih, biti im bliski, posjećivati ih – to su geste koji imaju oslobađajuću i otkupiteljsku vrijednost, kako za onoga koji ide u posjet, tako i za onoga kojega se posjećuje, ističe Sveti Otac u svojoj poruci, u kojoj potvrđuje i odluku da oni koji ove godine ne mogu doći u Rim na hodočašće, mogu zadobiti jubilejski oprost ako pohode i zadrže se neko vrijeme sa starijim osobama koje su u same, gotovo kao da hodočaste Kristu koji je prisutan u njima.
Posjetiti stariju osobu način je da se susretne Isus koji nas oslobađa ravnodušnosti i samoće.
Taj Papin poziv na “revoluciju skrbi” u središtu je Svjetskog dana djedova, baka i starijih osoba, koji je papa Franjo ustanovio 2021. godine, zamišljen kao prilika da susretnemo one koji su sami.
Starije osobe, protagonisti spasenja
Božja logika u Bibliji potpuno je suprotna logici marginalizacije i zaborava kojima su starije osobe često izložene u našim društvima. Sveto pismo – podsjeća rimski biskup – prikazuje brojne primjere muškaraca i žena u poodmakloj dobi koje Gospodin uključuje u svoje naume spasenja. Abraham i Sara, Zaharija i Elizabeta, Nikodem, pa čak i Mojsije, koji je pozvan da oslobodi svoj narod kad je imao osamdeset godina, sve su to osobe čiji je pogled nade u budućnost mogao biti već ugašen, a Gospodin ih je ipak uključio u svoje planove spasenja jer je u njegovim očima starost vrijeme blagoslova i milosti, a starije osobe su za njega prvi svjedoci nade - objašnjava Papa.
Naime, život Crkve i svijeta može se razumjeti samo kroz smjenu naraštaja, a zagrliti stariju osobu pomaže nam shvatiti da se povijest ne iscrpljuje u sadašnjem trenutku, niti nestaje u brzim susretima i rascjepkanim odnosima, nego se razvija prema budućnosti.
Krhkost i neiskustvo
Upravo mlađi naraštaji mogu imati koristi od te nade kako bi izgradile kuću svoje budućnosti na stijeni:
Ako je, dakle, istina da krhkost starijih osoba treba snagu mladih, jednako je istina da neiskustvo mladih treba svjedočanstvo starijih osoba kako bi mogli mudro planirati svoju budućnost.
Pozvani i dalje ljubiti
Međutim, starije osobe nisu samo one koje primaju ljubav i skrb. Nijedno razdoblje ljudskog života, ma koliko oslabljeno starenjem, nije izuzeto od poziva na ljubav. Petrov nasljednik u tom kontekstu citira riječi svojeg prethodnika pape Franje, izgovorene na podnevnom nagovoru 16. ožujka ove godine, tijekom njegova posljednjeg boravka u bolnici: „Naše je tijelo slabo, ali, čak i tako, ništa nas ne može spriječiti da ljubimo, da molimo, da se darujemo, da budemo jedni drugima, u vjeri, svijetli znakovi nade. Imamo slobodu koju nam nijedna poteškoća ne može oduzeti: slobodu da ljubimo i molimo. Svi i uvijek možemo ljubiti i moliti.“
Pouzdanje u Boga
Papa Lav XIV. stoga na kraju svoje poruke potiče da u starosti ustrajemo s pouzdanjem u Gospodina:
Obnavljajmo se svakoga dana u susretu s njim, u molitvi i svetoj misi. S ljubavlju prenosimo vjeru koju smo živjeli dugi niz godina – u obitelji i svakodnevnim susretima; uvijek hvalimo Boga za njegovu dobrotu, njegujmo jedinstvo s našim najdražima, otvorimo srce onima koji su se udaljili, a osobito onima koji žive u potrebi. Tako ćemo biti znakovi nade u svakoj životnoj dobi.
Izvori:
https://www.vaticannews.va/hr.html