Priča bračnog para Vorgić kao inspiracija za radostan brak (I. dio)

Priča bračnog para Vorgić kao inspiracija za radostan brak (I. dio)

Različiti obrati utjecali su na brak ovih supružnika; i pozitivno i negativno.

Autor
Laudato
Fotograf
Laudato
Objavljeno:
 
09.09.2024 15:08

 

Klaudiju i Matiju Vorgić život je oboje u jednom trenutku naveo u Dubai gdje su se i upoznali te su se nakon 15 dana i zaručili.

„On je u tih 15 dana, koliko smo se poznavali, imao hrabrosti reći: „Gotovo! To je to! Idemo živjeti skupa, ti si žena mog života!“ – svjedoči Klaudija. 

Klaudija, čija je majka rođena Makedonka a otac Hrvat, iz prvog braka je imala jednog sina. Brzo nakon zaruka, Klaudija je zatrudnjela i tako su svoje preseljenje u Dubai odgodili te su se odselili 6 mjeseci nakon rođenja prvog djeteta. Vrijedi istaknuti kako je Matija odlično prihvatio Klaudijinog prvog sina, Pavla, te su ubrzo postali nerazdvojni: 

„Kada ga je Pavao vidio na našem civilnom vjenčanju, odmah je izustio: „Matija, Matija... od sada si mi ti pravi tata!“ I stvarno, u tih 20 godina, nikada ga nije nazvao njegovim imenom.“  

Iako je kao mala išla u crkvu, Klaudija iskreno priznaje da u Boga nije vjerovala. Nije ništa znala ni o Bogu, ni o sakramentima. Proces njenog obraćenja započinje u Dubaiju gdje su je iznenadili islamski vjernici koji su se, bez ikakvih obzira, klanjali svom Bogu na ulicama. Tako se i ona počela polagano moliti Bogu. Suprug joj je, u šali, znao reći: „Vidjet ćeš, jednog dana ću ti kupiti kuću u Zagrebu odmah pored crkve, tako da možeš svaki dan ići na Svetu Misu. I to se, na koncu i dogodilo. Kupili su kuću u Zagrebu, u blizini crkve svetog Leopolda Bogdana Mandića.

„Kada smo došli u Zagreb, u našoj ulici su ljudi parkirali aute prije odlaska na Misu. Bila sam šokirana i u meni se probudila bujica osjećaja. Pitala sam se: „Kako je moguće da ovaj narod toliko hrli u crkvu? Zašto uopće idu u crkvu?“ Zatim sam počela svaki dan, bez da sam ikome govorila, ići u crkvu. Svaki put bih se sakrila kao miš negdje kod ispovjedaonice - da me nitko ne vidi i ne čuje“ – prepričala je Klaudija našem Rafi. 

S obzirom na svoju čežnju u srcu, Klaudija je odlučila porazgovarati s nekim svećenikom ili duhovnikom te je tako došla do svog župnika fra Ivice Brbića. On joj je savjetovao kako bi se trebala vjenčati u crkvi te dovesti djecu na primanje sakramenata. Sin Niko nije imao pričest i potvrdu, a Pavao je imao sve sakramente. Klaudija je, nakon savjeta fra Ivice, dvije godine proživljavala ogromnu muku. 

„Dvije godine sam svaki dan išla na Misu. I svaki dan bih, u redu za pričest, došla pred svećenika držeći prst na ustima. Plakala bih od jutra do mraka jer se nisam mogla pričestiti. Dolazila bih kao malo dijete pred svećenika; samo da mi stavi križić na čelo.“ – istaknula je Klaudija. 

Neka nam ova prelijepa priča bude poticaj da nadiđemo sve različitosti i prepreke u obitelji i društvu te da živimo složno u ljubavi i zajedništvu. Iako se ponekad čini kako su različitosti nepremostive, priča bračnog para Vorgić pokazuje nam suprotno.

*Cilj otvaranja naše rubrike ''Različiti. Svoji. Jednaki'' jest potaknuti kritičko mišljenje i osvijestiti sveopću populaciju o potrebama i pravima onih najslabijih i najranjivijih među nama, a to su prije svega djeca, samohrane majke s djecom i štićenice domova, a sve u svrhu ostvarivanja i provedbe najviših vrednota ustavnoga poretka. Želimo pokazati kako nasilju nije mjesto u civiliziranom društvu te kako smo ravnopravni u različitosti jer ona nije nešto loše, već različitost obogaćuje svijet u kojem živimo. Isto tako, žene su većinom manje plaćene nego muškarci i teže dolaze do viših pozicija, manje su zastupljena njihova postignuća u medijskom prostoru, na što želimo također ukazati, kao i na predrasude prema muškarcima, npr. kada su oni ti koji trpe nasilje u obitelji i dr. važne problematike. Stoga nam je želja da se i nevladine udruge još više zauzimaju za ravnopravnost spolova i provedbu Ustava Republike Hrvatske. Projekt je sufinancirala Agencija za elektroničke medije, iz Fonda za pluralizam. 

 

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike:

Još iz rubrike: Različiti. Svoji. Jednaki.