Psihičko nasilje i njegove posljedice

Psihičko nasilje i njegove posljedice

Nije nasilnik samo onaj koji tuče, već i onaj koji nas ubija svojim riječima.

Autor
Laudato
Fotograf
pixabay.com
Objavljeno:
 
09.02.2023 12:00
Audio zapis članka
Audio file

 

Na spomen nasilja vjerojatno nam na pamet najprije padne udaranje ili neko drugo fizičko maltretiranje. Taj oblik nasilja je opasan i prisutan. Također, fizičko nasilje teško je sakriti jer na tijelu žrtve ostaju vidljive posljedice: tragovi udaranja, masnice, ogrebotine, otekline... Poznato je kako se fizičko nasilje negativno manifestira na našu psihu (ipak nismo samo fizička bića, nego i duhovna), a psihičko se nasilje također odražava na naše fizičko stanje, odnosno zdravlje organizma.

Psihičko nasilje manifestira se kroz verbalno, emocionalno ili psihološko zlostavljanje. Važno je reći kako može biti jednako štetno i opasno kao i fizičko nasilje, te može imati ozbiljne posljedice po žrtvu. Psihičko nasilje u prvom redu dovodi do emocionalnih rana i trauma (koje mogu biti i teške), što dalje rezultira osjećajem bespomoćnosti, javlja se strah, dolazi do pojave anksioznosti, nakon čega slijedi depresija. Vidimo kako je sve povezano te da jedna rana za sobom povlači drugu.

S navedenim je povezan i gubitak samopoštovanja, jer je psihičko nasilje direktno usmjereno na vrijeđanje, omalovažavanje i ponižavanje žrtve. Nasilniku je u cilju da žrtvu dokrajči riječima i učini ju potpuno bespomoćnom ili čak ovisnom o njemu. Ako dođe do potonjeg, žrtva se može (možda zvuči paradoksalno) u potpunosti predati nasilniku, što će nedvojbeno rezultirati samo novim nasiljem i novim traumama.

Na početku teksta spomenuli smo povezanost fizičkog nasilja i psihičkih posljedica i obrnuto. Konkretno govoreći, kod psihičkog nasilja najčešće se javljaju jake glavobolje i probavni problemi (većinom dolazi do dvije krajnosti: zatvora ili proljeva). Tako žrtva, osim što psihički pati, pati i fizički, a izoliranost u koju često bježi ne dopušta joj da izađe iz tog 'začaranog kruga' nasilništva.

Zbog svega spomenutog, važno je prepoznati znakove psihičkog nasilja i tražiti pomoć. Nasilje se događa oko nas, možda su žrtve među našim poznanicima, prijateljima ili čak u obitelji. Potrebno je otvoriti svoje oči i prepoznati nasilje kako bismo pomogli žrtvi, jer ako to ne učinimo, samo produljujemo agoniju onih u potrebi.

*Cilj otvaranja naše nove rubrike ''Različiti. Svoji. Jednaki'' jest potaknuti kritičko mišljenje i osvijestiti sveopću populaciju o potrebama i pravima onih najslabijih i najranjivijih među nama, a to su prije svega samohrane majke s djecom i štićenice domova, a sve u svrhu ostvarivanja i provedbe najviših vrednota ustavnoga poretka. Želimo pokazati kako nasilju nije mjesto u civiliziranom društvu, te kako smo ravnopravni u različitosti, jer ona nije nešto loše, već različitost obogaćuje svijet u kojem živimo. Isto tako, žene su većinom manje plaćene nego muškarci i teže dolaze do viših pozicija, manje su zastupljena njihova postignuća u medijskom prostoru na što želimo također ukazati, kao i na predrasude prema muškarcima npr. kada su oni ti koji trpe nasilje u obitelji i dr. važne problematike. Stoga nam je želja da se i nevladine udruge još više zauzimaju za ravnopravnost spolova i provedbu Ustava Republike Hrvatske. Projekt je sufinancirala Agencija za elektroničke medije, iz Fonda za pluralizam.
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike:

Još iz rubrike: Različiti. Svoji. Jednaki.