Riječ koja ubija
O stvaralačkoj i rušilačkoj snazi riječi ili: jesmo li svjesni da nasilje svoj prvi korak čini kroz riječi?
Riječi su moćno oružje – one imaju nevjerojatan potencijal za izgradnju ili razaranje. Možda uopće nismo svjesni njihove snage, ali dovoljno je prisjetiti se vlastitih osjećaja koje u nama pobuđuju određene riječi. Ako nas netko pohvali, kaže nam nešto lijepo ili nam udijeli kompliment, osjećamo se dobro, pozitivno i vrijedno. Nasuprot tomu, kad nam netko uputi pogrdnu riječ, opsuje nas ili naše voljene, osjećamo se tužno, loše i manje vrijedno.
Nitko od nas nije imun na snagu riječi, a ponajviše oni najranjiviji među nama – djeca. Opće je poznato koliko je važno, za pravilan razvoj djeteta, odrastanje u ljubavi – u pozitivnom okruženju koje ga ne će vrijeđati, već će mu biti potpora u izgradnji zdrave osobnosti koja podrazumijeva prihvaćanje sebe i drugih. Da, riječi su toliko moćne i važne.
Dok je fizičko nasilje očito i lako prepoznatljivo, nasilje riječima često prolazi nezapaženo, iako može uzrokovati duboke emocionalne rane i ostaviti dugotrajne posljedice. Takav oblik nasilja perfidan je i podmukao, osobito zao čin prema svakoj osobi. Istina je kako riječ može boljeti više od fizičkog udarca, iako nije povezana s fizičkim ozljedama, njezin utjecaj na pojedinca može biti jednako, ako ne i više, razoran.
Negativne i pogrdne riječi posebno se često koriste kako bi se omalovažilo, povrijedilo ili manipuliralo drugima. Nasilje riječima može se očitovati kroz uvrede, prijetnje, širenje glasina, ismijavanje i prostačenje. Ovakvo ponašanje često proizlazi iz frustracije, bijesa, straha ili nesigurnosti pojedinaca. Dakle, korijen je isti kao i u svakom drugom obliku nasilja.
Nadalje, nasilje riječima može ozbiljno narušiti mentalno zdravlje i samopouzdanje žrtve. Osobe izložene kontinuiranom verbalnom zlostavljanju često razvijaju nisko samopoštovanje, anksioznost, depresiju i druge emocionalne probleme. Sve to može utjecati na njihov razvoj, međuljudske odnose, profesionalni uspjeh, kvalitetu života, pogled na svijet oko sebe i na druge...
Zbog svega gore navedenog, važno je izgrađivati zdravo društvo i poticati ljubav i međusobno uvažavanje koristeći se pozitivnim i poticajnim riječima. A kako to postići? Prije svega, valja poći od nas samih – svatko od nas treba raditi na sebi i pripaziti što izgovara, te kako se svakodnevno izražava. Tek kada promijenimo svoj govor, moći ćemo dalje mijenjati druge i društvo u kojem živimo. A društvo se mijenja od temelja – djece, jer kakva su nam danas djeca, takvo će sutra biti društvo.
I, na kraju, vratimo se na izvor – na Riječ, koja je, promatrana kroz biblijsku prizmu, sve stvorila i za nas se u punini vremena utjelovila. Ta Riječ jest sama ljubav koja daje život, a odbacuje svaki oblik nasilja koji rađa smrt. Prionimo uz tu Riječ, posebice ako smo vjernici, a odbacimo svaku riječ pogrde, mržnje i psovke, jer takva riječ ubija.
*Cilj otvaranja naše nove rubrike ''Različiti. Svoji. Jednaki'' jest potaknuti kritičko mišljenje i osvijestiti sveopću populaciju o potrebama i pravima onih najslabijih i najranjivijih među nama, a to su prije svega samohrane majke s djecom i štićenice domova, a sve u svrhu ostvarivanja i provedbe najviših vrednota ustavnoga poretka. Želimo pokazati kako nasilju nije mjesto u civiliziranom društvu, te kako smo ravnopravni u različitosti, jer ona nije nešto loše, već različitost obogaćuje svijet u kojem živimo. Isto tako, žene su većinom manje plaćene nego muškarci i teže dolaze do viših pozicija, manje su zastupljena njihova postignuća u medijskom prostoru na što želimo također ukazati, kao i na predrasude prema muškarcima npr. kada su oni ti koji trpe nasilje u obitelji i dr. važne problematike. Stoga nam je želja da se i nevladine udruge još više zauzimaju za ravnopravnost spolova i provedbu Ustava Republike Hrvatske. Projekt je sufinancirala Agencija za elektroničke medije, iz Fonda za pluralizam.